Podlaczenie 2 lamp wlacznika i kontaktu - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Podlaczenie 2 lamp wlacznika i kontaktu
REKLAMA
REKLAMA

Podlaczenie 2 lamp wlacznika i kontaktu

Brak awataru
Ryszard Zięcina

Witam. Zbyt wielkiego doświadczenia w tym temacie nie mam więc postanowiłem napisać tutaj. Zamierzam podłączyć sobie w garazu oswietlenie i kontakt. Moje pytanie jak do zrobic dobrze? Idzie glowny kabel zasilajacy, dochodzi do puszki z tamtad idzie na lampy i na wlacznik. Wlacznik bedzie 2 biegunowy (1 przycisk zapala pierwsza lampe a 2 druga).

1. Czy na kablu ktory bedzie szedl do wlacznika mozna rownież zalozyc kontakt (np. poniezej wlacznika)?

2. Ile żył ma miec kabel idacy do lamp (2 czy 3).

2a. Czy mozna poprowadzic 1 kabel od puszki do lamp ( tak zeby obydwie byly na 1 kablu)?

3. Jak podlaczyc kable w puszce?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Witaj, według mnie :

Ad 1.

gniazdko możesz wpiąć w w kabel z którego będzie zasilana lampa, ale jeśli zrobisz to za włącznikiem to podłączone urządzenia będą działały tylko po włączeniu światła bo jeśli włącznik (rozwieracz obwodu) wrzucisz przed gniazdko to nie będzie w nim napięcia do momentu załączanie włącznika.

Ad 2.

Kable do włącznika wystarczą oczywiście 2, ale jeśli włącznik jest 2 biegunowy to musi on zwierać/rozwierać 2 obwody więc przewody muszą być 3 ( np wspólna masa i przewody zamykając obwody po jednym dla obwodu razem 3)

To tak na chłopski rozum do garażu, gniazdko w domu powinno być podłączone 3ma przewodami ale nie chcę tworzyć własnej teorii i pozwolę wypowiedzieć się elektrykom.

odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl