Nierównomierne obciążanie faz w trójfazówce - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Nierównomierne obciążanie faz w trójfazówce
REKLAMA
REKLAMA

Nierównomierne obciążanie faz w trójfazówce

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witajcie,

jako że instaluję w mieszkaniu kuchenkę indykcyjną to zamówiłem przyłącze trójfazowe ( krótka dyskusja na temat zasilania płyty indukcyjnej 230 czy 400V)

Wiem, że płyta posiada 2 obwody zasilane z oddzielnych faz.

Pozostaje 3cia faza, którą chciałbym wykorzystać do piekarnika elektrycznego.

Pytanie mam zatem następujące:

  • Czy nierównomierne obciążanie faz nie stanowi problemu dla instalacji i rozliczania zużycia energii?
  • Czy mogę bez problemu wykorzystać tylko jedną fazę na piekarnik gdy płyta będzie nieużywana?

Zagadnienie rozgałęziania kabla 3F wynikać będzie z odpowiedzi na poprzednie pytania bo de facto skupi się na nierównomiernym obciążaniu poszczególnych faz.

 

Zakładając, że można podłączyć piekarnik do oddzielnej fazy warto by chyba rzucić dodatkowy bezpiecznik na tą fazę, aby w razie przeciążenia nie odłączało mi płyty i głównego bezpiecznika na 3F? Wrzuciłbym go gdzież w okolicy piekarnika.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Zastanówmy się. Zakładając, że na jednej płycie grzejnej będziesz gotował zupę (wykorzystany tylko jeden obwód grzejny - tylko jedna faza) - już wtedy masz "nierównomierne obciążenie faz", czyż nie? Przecież nie będziesz rozkładał równomiernie garnków i mocy grzania tak, aby zbalansować obciążenie poszczególnych faz...

Ja mam podłączoną płytę indukcyjną do dwóch faz, a do trzeciej piekarnik. Bezpiecznik jest jeden. Od początku użytkowania nie zaistniało przeciążenie.

cytuj zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Przy okazji tego tematu czy orientujesz się, czy trójfazówka w mieszkaniach ma układ gwiazdy czy trójkąta?

Wiem, że duża moc przyłącza wynika z przesunięcia fazowego pomiędzy poszczególnymi "fazami" natomiast interesuje mnie czy bezpiecznik 400V 16A nie jest za mały. Pojęcia związane z obliczaniem obwodów trójfazowych są mi obce.

Do mieszkania mam podłączony bezpiecznik 400V 25A.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Hmm...

To może tak: zapytaj się swojej kuchenki, czy ma być podłączona w układzie gwiazdy, czy w układzie trójkąta.

Dla ułatwienia ("obciążenie" = obwód 1-fazowy Twojej kuchenki):

- w gwiazdę połączenie jest wówczas gdy początek każdego z "obciążeń" jest podłączony do swojej fazy, a koniec do zera (więc są włączone na napięcie 230V);

- w trójkąt "obciążenia" są połączone wtedy, gdy początek każdego z nich jest podłączony do swojej fazy (jak w gwieździe), natomiast koniec nie do zera, lecz do sąsiedniej fazy (wówczas każde z "obciążeń" jest podłączone do napięcia prawie 400V.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Tu się robi sprawa jasna, kuchenki te w większości można 'zwinąć' do jednego obwodu łącząc oba równolegle i zasilać wtedy napięciem AC230V. Zatem mamy gwiazdę.

Teraz trochę pogrzebać w google i spróbuję sobie odpowiedzieć sam czy 16A jest wystarczające.

Dzięki treborsz.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl