Jak miernikiem cęgowym zmierzyć większy prąd niż zakres miernika? - Miernictwo
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Miernictwo Jak miernikiem cęgowym zmierzyć większy prąd niż zakres miernika?
REKLAMA
REKLAMA

Jak miernikiem cęgowym zmierzyć większy prąd niż zakres miernika?

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam,

Powiedzcie proszę czy jest sposób na zmierzenie miernikiem cęgowym prądu większego niż jego zakres. Mam cęgi do 1000A DC i AC i chciałbym zmierzyć prąd do 2000A.

Aby zmierzyć małe prądy cęgami, możemy zwiększyć dokładność pomiaru owijając kilkakrotnie cęgi jedną żyłą i dzielimy wtedy wskazanie na ilość owinięć, natomiast czy da się w drugą stronę? - zakombinować z uzwojeniami i potem prąd wskazany wymnożyć?

Wątpię aby znalazł się prosty sposób ale za pytanie nikt nie bije :)

pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
arduin0id

żeby się tak nie skończyło ;)

Jak miernikiem cęgowym zmierzyć większy prąd niż zakres miernika?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Szanować zakres pomiarowy nauczyłem się na standardowym multimetrze i bezpiecznikach 10A 20mm.... wiadomo o co chodzi ;)

Pytam przed eksperymentami aby uniknąć takich sytuacji .... chociaż zjarać cęgi....  swoje rozkręciłem do 980A na zwarciu przewiniętego trafo ( 2 pełne uzwojenia linką o Φ 35mm2, łączący końce kabla gwintowany pręt rozżarzył się dość mocno)

Jakieś pomysły jak to wykonać? oczywiście nieinwazyjnie, można by założyć że np przewód o przekroju 50mm2 zastępuję 4ma o przekrojach 12mm2 każdy i mierzę w jednym co powinno mi dać mniej więcej 25% ogólnego prądu i wtedy razy 4 - czy rozumowanie poprawne?

Zakładając że poprawne to jak wykonać podobny zabieg nieinwazyjnie np gdy nie można przewodu zruszyć czy uszkodzić?

Przy okazji na zdjęciu chyba zjarany FLUKE.... kogoś ta przygoda zabolałą po kieszeni.

Ostatnio edytowane 22.10.2013 przez Artur Kulikowski. Powód: uzupełnienie
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
lo

2000A spodziewałbym się tylko i wyłącznie na moście szynowym w jakiejś sporej rozdzielnicy nn. Najprościej wydaje się wykorzystać wtedy prawo Kirchoffa... :P Zmierzyć prądy na odpływach i później dodać je do siebie. Ewentualnie zmierzyć na zasilaniu rozdzielnicy, ponieważ od transformatora przy takim prądzie muszą iść na jedną fazę 2-3 kable 240mm2, a później powinny one być wpinane na most szynowy. Można też dokonać pomiaru przez przekładnik prądowy.

Inna sprawa, że są napewno mierniki cęgowe do 2500A i chyba nawet do 4000A.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Piszę o 2kA bo chcę zmierzyć prąd zwarcia trafo. Myślę że wskazanie 980A wynikało z zakresu pomiarowego (1000A) miernika bo teoretycznie powinno być tam więcej.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

Kup miernik albo sondę prądową na 2000A i po kłopocie.

Domowymi sposobami nie zmierzysz.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

A pomysł z rozdzieleniem przewodu na kilka cieńszych  o identycznym przekroju i długości. Na tyle ile dokładny będzie podział ( dopasowanie długości i przekroju), będzie można mierzyć w jednym i mnożyć?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

Oczywiście masz rację, ale prądy się dodaje a nie mnoży. Domowymi sposobami - cieżko będzie równo rozdzielić prąd.  Problem jest tylko taki że generalnie będzie to bardzo mała rezystancja wiec wbrew pozorom wcale nie tak łątwo jest ją podzielić.

Suma prądów w węźle jest równa 0 więc dodając wszystkie pomierzone prądy otrzymasz całkiem dokłądny wynik (+-2%  bo pewnie tyle ma twój miernik)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Brak użytkownika

A tak przy okazji odnośnie obrazka , to wcale tak  nie wygląda miernik który zmierzył zbyt duży prąd :) Więc sie nie martw tak miernika nie upalisz.

Generalnie troszkę przesterujesz przetwornik i tyle.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

jeśli chodzi o mnożenie to chodziło mi o mnożenie przez ilość przewodów równej średnicy czyli sprowadza się to do zsumowania tych samych prądów (założenia I1=I2=I3=I4)

Fakt, rezystancja miedzi byłaby problemem :/

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl