Dodatkowe gniazdka w garażu a ograniczniki prądowe - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Dodatkowe gniazdka w garażu a ograniczniki prądowe
REKLAMA
REKLAMA

Dodatkowe gniazdka w garażu a ograniczniki prądowe

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam,

proszę o poradę przy dorabianiu gniazdek w garażu.

System zabezpieczeń nad prądowych wygląda tak:

W garażu 2 ograniczniki nadprądowe B6 na instalację oświetleniową i B16 na gniazdo podwójne natynkowe.

jest ono usytuowane w podłym miejscu a ze względu na kształt garażu chciałbym dorobić dodatkowe 4 podwójne gniazdka natynkowe.

Z garażu instalacja prowadzi do szafek licznikowych gdzie jest kolejne ograniczenie nad prądowe C16 następnie licznik a za nim jak dobrze pamiętam B63.

Po pierwszy czy to nie błąd że za B16 jest C16 czy nie powinno być B25 lub C25 ze względu na przytaczane w internecie zasady 1,6 razy poprzedni ( nie wiem czy to prawdziwa reguła ale da się o tym przeczytać)

Zakładam, że rozdzielnia jest zaplombowana (W garażu)  więc jej dotykać nie będę chciałem wpiąć się na jej wyjściu i albo puszka i w niej rozdzielenie przez np kostkę lub wago albo rozdzielnia nazwijmy ją 'prywatną' np taką RNTO 6S i z niej rozprowadzić4 obwody i każdy zabezpieczyć np A16 - bo powielanie B16 nie ma sensu ew B10...

Moc przyłączeniowa garażu to 3kW więc teoretycznie B16 i tak jest w stanie przepuścić prąd przy którym przekroczę zakres mocy przyłączeniowej.

Nie dzwoniłem jeszcze do PGE ale co się stanie jeśli podłączę urządzenia o łącznej mocy 3,2kW? teoretycznie ograniczniki B16 mi na to pozwolą? - albo tylko tak mi się wydaje 16X230 = 3680W

Jeśli przewody instalacyjne DO garażu to np 3x2,5 to może pogadać z elektrykiem o zmianę bezpiecznika C16 na C25 a w garażu dać B25 podnosząc wydolność że tak powiem instalacji na ewentualne podniesienie mocy przyłączeniowej w przyszłości?

Zakładając że zmienię ograniczniki nad prądowe na 25-tki, Czy wtedy zakładać nową mini rozdzielnię z obwodami zabezpieczonymi B16?

Osoby które moje pytania rozbawią informują, że instalatorstwem elektrycznym się nie zajmuję i zawodowo tego robić nie będę i dlatego coś dla was oczywistego może nie być przeze mnie wyłapane.

pozdrawiam i dzięki z góry za podpowiedzi.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Ryszard Zaniewski

Witam, ja w takiej sytuacji zrobiłbym najprostszą drogą:

Bezpiecznik na 25 sam wymienić pewnie możesz tylko w garażu bo tych małych rozdzielni nikt nie powinien plombować. W głównej skrzynce będzie pewnie problem bo instalacja jest zapewne odebrana (czy może jednak nie?). 

Zatem wrzucenie 25-tek w garażu będzie nierozsądne bo będziesz biegał do głównej rozdzielni - ale to oczywiste.

Według mnie bez specjalnego kombinowania za bezpiecznikiem B16 w garażu montujesz puszkę i w niej rozdzielasz na 3 obwody, tak czy siak jak coś wywali będziesz musiał biegać do skrzynki, żeby włączyć bezpiecznik.  Jak wspomniałeś światło masz na oddzielnym więc ciemno nie będzie jak wyskoczy Ci B16.

Jeśli jednak masz zamiar postawić tam urządzenie jakiekolwiek wrażliwe na zanik napięcia to wtedy można myśleć o wstawianiu dodatkowych bezpieczników.

Pozdrawiam,

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Stefan Hałas

Moc przyłączeniowa garażu 3kW zabezpieczenie przedlicznikowe 16A. Przy tym zabezpieczeniu nie mam możliwości pobrania większej mocy prąd w obwodzie ~ 14A. Chcesz dołożyć 4 gniazda to połącz je równolegle w istniejących gniazd, ten sam obwód. Co do zabezpieczenia B63, nic nie chroni i jest nie potrzebne, kto go tam zainstalował.

Na obwodzie gniazdowym możesz mieć do 10 gniazd wtyczkowych, co nie oznacza, że pobierana moc wzrośnie; zabezpieczenie obwodów gniazd wtyczkowych to standardowo 16A. Przestań kombinować z rozdzielnicami. Przedłużenie istniejącego obwodu przewód YDY** 3x2,5mm2.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Macie chyba rację, najprościej będzie dołożyć do obecnego gniazdka,

kabel mam YDYp 3x1.5 powinien wystarczyć skoro i tak do 15A nie będę w stanie wyciągnąć.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Stefan Hałas

Jeżeli już toYDY 3x2,5 przekrój żyły obwodów gniazdowych. NIe kombinować.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Tu mnie zaciekawiłeś.

Dlaczego 3x2,5?

teoretycznie przyjmowane jest 10A na 1mm2 i instalacje w mieszkaniu mamy w większości na 3x1,5 przy B16-stkach.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Stefan Hałas

Obwody gniazdowe zawsze min. 2,5mm2 stare wykonanie Al nowe Cu.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl