Gdzie można zrobić punkt podziału na PE i N, i pare innych pytań. - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Gdzie można zrobić punkt podziału na PE i N, i pare innych pytań.
REKLAMA
REKLAMA

Gdzie można zrobić punkt podziału na PE i N, i pare innych pytań.

Brak awataru
Jacek G

W jaki sposób przejść z sieci TN-C na TN-C-S  czy punkt rozdzialu może być w rozdzielni na klatce i co jeśli nie ma możliwości uziemienia tego punktu??? I pytanie drugie czy w przypadku gdy uziemienie w bloku jest to połączony jest tylko ten punkt czy coś jeszcze ??? No i czy połączenia wyrównawcze np. w łazience mogą być wykonane gdy barak jest uziomu???

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Voltman83

bez możliwości uziemienia punktu roździału układ sieci TN-C-S może nie uzyskać odpowiednich parametrów

bo jeśli mowa o TN-C-S to cały czas w zasadzie jest to uklad TN-C tak naprawde natomiast symbol -S oznacza że jest to uklad mieszany ale żeby taki uzyskać potrzebne jest wlasnie uziemienie tego punktu rozdzialu. 
Bez punktu rozdzialu postac tego ukladu bedzie TN-C czyli caly czas do czynienia bedziemy mieli z przewodem PEN a nie PE i N,  Co do uziemienia w bloku wszystko zalezy czy jest postawiony metoda starego budownictwa czy juz nowego. 

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek G

A jak wygląda temat uziemienia i połączeń wyrównawczych w blokach z lat 70-80 ??? Czyli w starym budownictwie.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Voltman83

Witam,

Generalnie w tym okresie wygladalo to tak, że jesli budynek byl na tyle wysoki ze instalowano w nim winde
to do budynku doprowadzane bylo nap. 400V a jesli budynek nie mial wiecej jak 5 kondygnacji czyli winda nie byla wymagana wowczas doprowadzano nap. 220V ale najczestszym nap. jakie doprowadzane bylo do takich budynkow bylo jednak 400V. Co za tym wszystkim idzie? a no to że przy urzadzeniach oraz instalacjach, ktore sa zasilane napieciem 400V. nie bylo w ogole wymagane uziemienie, a wiec stosowano zerowanie to byl element obowiazkowy - niegdys srodek ochrony przed porazeniem (zmniejszal skutki przeplywu pradu el. przez cialo czlowieka).

Wniosek jest nastepujacy: kiedys poprostu uziemienia nie bylo. Dzis wyglada to tak ze przy napieciu 400V wystarczy zerowanie natomiast juz przy 500V i powyzej musi byc uziemienie ochronne.

Byly przypadki kiedy ludzie sami na wlasna reke probowali robic sobie uziemienie podlaczajac dodatkowa zyle przewodu pod instalacje C.O. - dzisiaj jest to Kategorycznie ZABRONIONE. 

Nawet dzisiaj da sie dostrzec przy budynkach starej daty slupy po ktorych idzie linia zas budynku widac 4 przewody czyli po staremu R, S, T, - 0 lub R, - 0 po wprowadzeniu do rozdz. budynku wyglada to identycznie. Natomiast w nowszych budynkach tego typu juz jest inaczej, czyli do ZK od trafo wchodzi kabel pod postacia L1, L2, L3, - PEN
po czym w samym Zlaczu Kablowym wykonany jest podzial PE - N 
PE to nic innego jak wkopana bednarka w sasiedztwie samego zlacza natomiast N idzie kablem od samego trafo gdzie jest uziemiony jego punkt neutralny to specyfika ukladu sieci TN
nastepnie z ZK wyprowadza sie do rozdz. glownej budynku przewod PE i N w ten o to sposob wykonane jest uziemienie ochronne czyli uklad TN-C-S pod ten fragment tablicy z BM podlaczone sa poszczegolne obw. administracyjne oraz mieszkaniowe czyli w kazdym pomieszczeniu takiego budynku juz mamy zapewniona inst. w postaci TN-S czyli L1, PE, N. 

Ostatnio edytowane 19.11.2014 przez Voltman83. Powód: korekta, dodatkowy wątek
cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek G

Czyli jeżeli np. w domku jednorodzinnym brak  jest uziemienia i układ TN-C to wbijam szpile w ziemie lub wkopuje bednarkę  doprowadzam do miejsca gdzie chcę zrobić punkt podziału na N i PE punkt podziału łączę z bednarką  i mam TN-C-S.  Tylko aby byla odpowiednia rezystancja tego uziemienia i jest ok ???

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Voltman83

Dokladnie tak, z tym że PE musi zostać wtedy doprowadzony pod tablice bezpiecznikową na szyne PE nie mozna juz wowczas laczyc tego z szyna N musza byc dwie osobne szyny w takiej skrzynce bezpiecznikowej.

Najprościej uzyskamy takie rozwiazanie kiedy do ZK jest 4żyły ze słupa a od ZK do domku już warto wyprowadzić 5-cio żyłowy kabel pod tablice bezp.
Ewentualnie wbijamy szpilke ciagniemy bednarke gdzies blisko domku i zarazem na tej szerokosci co tablica przebijamy sie do domku przez sciane i wyprowadzamy linką od bednarki do tablicy w domku PE. 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
lo
Jacek G
 

W jaki sposób przejść z sieci TN-C na TN-C-S  czy punkt rozdzialu może być w rozdzielni na klatce i co jeśli nie ma możliwości uziemienia tego punktu???

Przewód PEN kabla zasilającego tą rozdzielnicę powinien mieć przekroj min. 10mm2 w Cu lub 16mm2 w Al. Jeżeli nie jest zachowany ten warunek, z TN-C na TN-S należy przejść w innym miejscu. Jeżeli nie ma możliwości uziemienia punktu rozdziału, to i tak radzę przejść na TN-S. Warto byłoby jeszcze sprawdzić czy w przyłączu budynku jest uziemiony przewód PEN i jakie elementy budynku są objęte uziemieniem.

I pytanie drugie czy w przypadku gdy uziemienie w bloku jest to połączony jest tylko ten punkt czy coś jeszcze ??? No i czy połączenia wyrównawcze np. w łazience mogą być wykonane gdy barak jest uziomu???

Poza przewodem PEN (powinno być to robione w każdym możliwym miejscu), uziemiane powinny być "elementy przewodzące obce". Jeżeli brak w mieszkaniu "uziomu", można ratować się przewodem PE. Przed wykonaniem lokalnych połączeń wyrównawczych należy się upewnić czy w obiekcie jest GSW wraz z podłączonymi innymi instalacjami/mediami.

cytuj zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl