Dobieranie przewodu biorąc pod uwagę długość przewodu - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Dobieranie przewodu biorąc pod uwagę długość przewodu
REKLAMA
REKLAMA

Dobieranie przewodu biorąc pod uwagę długość przewodu

Brak awataru
Jacek G

Mam pytanie  przy jakiej dlugości przewodu należy zwiększyć jego przekrój.

Przykładowo mamy bojler 2000w i dobieramy przewód ze wzoru I=P:(U x Cos fi ) co daje nam wynik 9,15A, wiec dobieramy przewód 1,5mm2 , ale jak długi może być ten przewód ???

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Grzałka bojlera jest obciążeniem właściwie rezystancyjnym więc cos fi =1 czyli nie przejmuj się tym ale o przekroju 1,5 mm2 zapomnij. Bardzo dawno temu liczyłem spadki napięcia w instalacjach i słabo pamiętam zasady. Podejrzewam, że ta instalacja jest ograniczona ścianami domu czy mieszkania i jej długość nie przekracza ~15 metrów to przy zastosowanym przekroju żył 2,5 mm2 bardziej będzie grzała grzałka w bojlerze niż przewód w ścianie ;-). Nie żałuj miedzi - mamy jej w Polsce pod dostatkiem ale uważam, że przy długości przewodu zasilającego do ~15 m 4 mm2 to przesada.

Zapewne wkrótce odezwą się praktycy i doprecyzują.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek G

Ja przyjąlem cos fi  0,95 nauczono mnie ze tak się przyjmuje. Tylko , że ja to podalem jako przyklad chodzi mi o to  żeby wiedzieć prz jakiej długosci  przekrój nalezy zwiekszyć i jak to policzyć . Jeśli np. ten bojler będzie 80m od rozdzielni bezpiecznikowej to nadal dajemy 2,5 mm2 ??? Gdzies słyszalem że po przekroczeniu 100m przewodu zwieksza sie  przekroj , ale czy to prawda ????

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Myślę, że przydatnym może okazać się zapoznanie z prawem Ohma... ;)
Dla leniwych - link.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek G
treborsz
 

Myślę, że przydatnym może okazać się zapoznanie z prawem Ohma... ;)
Dla leniwych - link.

Hehe ja myślę że ty jesteś zbyt leniwy żeby to wytłumaczyć dlatego odsyłasz do linku a chyba o to nie chodzi na forum ;p 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Tak, jestem leniwy.

Podałem link, gdzie można znaleźć szybką odpowiedź na problem i odpowiednio zinterpretować otrzymane wyniki po wprowadzeniu danych.

Nie widzę potrzeby tłumaczyć na Forum podstaw związanych z przepływem prądu elektrycznego oraz zjawisk mu towarzyszących. Nie takie jest zadanie tego Forum.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Panowie. Nie ma co się tak napinać. Nadal proponuję 2,5 mm2 na całej długości nawet jeśli ma to być 80 mb. Policzyłem, na stronie PRS :-) i będzie dobrze.

A z innej beczki - jakie właściwie jest zadanie tego Forum?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz
Jarosław Żółtowski
 

jakie właściwie jest zadanie tego Forum?

Celne pytanie! Zadaniem tego Forum jest zapobieganie spadkom napięć. Jedną z metod jest napinanie się - wtedy napięcie rośnie ;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Jarosław Żółtowski

Nie wiedziałem, że zadaniem tego forum jest zapobieganie spadkom napięć za pomocą napinania;-). W elektrotechnice której uczyłem się kiedyś właściwe napięcie uzyskiwało się za pomocą transformatorów a niekiedy i autotransformatorów. Ale żeby uzyskać stałe napięcie - o, tu już trzeba było na prawdę dobrego pomysłu i na początek jakiegoś napięcia ;-).

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
treborsz

Abstrahując od altruistycznych sofizmatów i metafizycznego pietyzmu należy zauważyć, że napinanie się jest spowodowane impulsami elektrycznymi, których pochodzenie nie jest związane z transformatorami czy autotransformatorami. Jednocześnie powoduje wzrost napięcia w co najmniej dwóch wymiarach - napinanie się rozmówców oraz wzrost napięcia dyskusji. Być może napięcie dyskusji czy napięcie napinania się rozmówcy(ów) nie są wielkościami fizycznymi elektrycznymi, jednak pobudzają elektryczne zakończenia nerwów mojej twarzy, która przybiera wygląd symbolu napięcia elektrycznego.

;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl