Przewody w suficie - jak rozdzielic je na 10 żarówek - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Przewody w suficie - jak rozdzielic je na 10 żarówek
REKLAMA
REKLAMA

Przewody w suficie - jak rozdzielic je na 10 żarówek

Brak awataru
Mirek Jaśmin

kostka 12rzedówpołączenie z 12mostkową kostkakostka w suficieWitam wszystkich,

mam problem z podłączeniem 10 żarówek. Lampe wykonałem sam lecz mam problem z jej podłączeniem. Otóż z sufitu wychodzą cztery kabelki: niebieski, brązowy, czarny oraz zielonożółty. Moim celem jest podłączenie do tychże kabli lampy. Lampa wykonana jest z blatu w którym są wywiercone dziurki na kable. Kupiłem kable 2 żyłowe (niebieskobrązowe). Zaopatrzyłem sie w 12to mostkową kostke aby połączyc kable od żarówek z tymi w suficie. Po połączeniu wszystkich 10ciu kabelków niebieskich a nastepnie 10 brązowych i poprowadzeniu ich do kostki w suficie przy próbie włączenia światła wywala korki. Czy istnieje możliwośc rozdzielenia energii w taki sposób aby nie powodowało to wywalenia korków? Postaram sie załączyc też zdjecia. 

Ostatnio edytowane 17.12.2014 przez Mirek Jaśmin. Powód: zdjecie3
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Nie bardzo rozumiem Twoje podłączenie,

dlaczego w kostkę wkładasz oba przewody niebieski i brązowy? jeden jest 'masowy' drugi 'fazowy' i spotykać się powinny w żarówce a nie w kostce.

To trochę sugeruje, żebyś lepiej sprawę oddał w ręce kogoś kto ma trochę większe pojęcie o elektroinstalacjach. Spróbuje wyjaśnić jak to zrobić żeby działało :)

masz 4 przewody,

żółto -zielony zostaw w spokoju bo obudowa lampy nie jest metalowa - w maksymalnym skrócie.

niebieski przewód rozdziel na 10 w dowolny sposób ale tak aby żaden niebieski przewód nie łączył się z brązowym czy czarnym

przewody czarny i brązowy ( o ile instalacja nie jest skopana) są przewodami fazowymi, i w pokoju masz na pewno włącznik dwu przyciskowy.

(jeśli jedno to po jego włączeniu będziesz miał prąd tylko w jednym przewodzie czarnym lub brązowym)

Jeśli masz dwuprzyciskowy włącznik, i po jego załączeniu pojawia się 'faza' w obu przewodach brązowym i czarnym to możesz podzielić lampę na oba włączniki i część żarówek zapali jeden przycisk część drugi.

W tym celu każdy przewód (brązowy i czarny) rozdzielasz w dowolny sposób np szybkozłączkami na taką ilość przewodów ile ma się z niego zapalać żarówek i do każdej żarówki podpinasz przewód z rozgałęzienia.

Jeśli masz jeden przycisk i 'fazę' tylko w brązowym to rozdzielasz brązowy na wszystkie żarówki.

 

Przewody możesz rozdzielić szybkozłączkami, lub skręcić ze sobą drut , ważne aby potem to zaizolować, aby zminimalizować ryzyko porażenia.

 

dodane:

Wybacz paintowy rysunek ale tak najszybciej

Przewód z kabla wkładasz w kostkę i po tej samej stronie krótkimi odcinkami przekładasz go w dwa sąsiednie wejścia. Z drugiej strony wkładasz po kilka długich przewodów i robi się rozdzielenie

powyższy rysunek pokazuje jak rozdzielić lampę na taki układ w którym 6 żarówek zapala jeden przycisk a 4 drugi, jeśli masz jeden to z brązowym ' fazowym' robisz jak z niebieskim 

teraz do każdej żarówki podłączasz jeden niebieski a  z drugiej strony czarny lub brązowy

Ostatnio edytowane 18.12.2014 przez Bawor. Powód: rozszerzenie o zdjęcie
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl