Normy Elektryczne - Akty prawne, normy
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Normy Elektryczne

Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk
Czy ktoś się orientuje czy w necie można znaleźć gdzieś aktualne normy elektryczne - oczywiście chodzi mi o darmowe wersje. Będę wdzięczny z linki
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
Niestety, z tego co się orientuję darmowego dostępu raczej nie znajdziesz... oczywiście pomijam możliwosć ściągania z torrentów... legalnie oficjalnie można przeglądać jakieś kawałki norm (opisy czego dotyczą) ale konkretnie całej normy nie znajdziesz. Wyłącznie za opłatą.... pozostają jeszcze biblioteki tam zazwyczaj jest dostęp do tego typu aktów.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk
Czy robiąc jakiś projekt muszę koniecznie dysponować oryginalnymi normami? Chodzi mi o to czy później jest to jakoś sprawdzane jak np. w przypadku legalnego oprogramowania podczas kontroli urzędu skarbowego?
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski
No cóż, napewno trzeba wiedzieć, gdzie można skorzystać z oryginalnych norm:), nie koniecznie trzeba mieć je na własność żeby z nich skorzystać. Normy to są poprostu książki, w których spisano ważne ustalenia. Można dostać się do nich legalnie np: w bibliotece, więc zażuty w stylu "jak Pan wykonał projekt nie mając na włąsność norm" są bez podstawne. Oczywiście jeśli robi się projekty na dużą skale, lub ma się firmę to jasne, że lepiej w takie normy poprostu się zaopatrzyć, będzie to duużo wygodniejsze. Jeśli chodzi o oprogramowanie.. no cóż jeżeli robi się projekty komercyjnie i osobiście się je sprzedaje to trzeba posiadać takie oprogramowanie, ale często bywa tak że jest się tylko podwykonawcą i np. robi się takie projekty dla większej firmy, a pieniądze bierze "pod stołem"... wtedy to FIRMA musi mieć potrzebne oprogramowanie, no chyba, że podpisujemy się swoją osobą pod takim projekcikiem to albo firma udostępnia nam takie oprogramowanie, albo posiadamy je na własność.

O ile się orientuję, w bibliotece można nawet skopiować fragment normy, jest to tylko obwarowane pewną % objętością tekstu, i wynosi nie więcej niż 10-20% całości...
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk
Dzięki za pomoc
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl