Gniazdko zgubiło zero - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Gniazdko zgubiło zero

Brak awataru
Lukasz Kondrat

W mieszkaniu po remoncie (kilka lat temu wymieniana była instalacja elektryczna) doszło do awarii zmywarki. Panel sterujący przestał działać, pojawiło się też przebicie na metalowej obudowie urządzenia.

Sprzęt jeszcze na gwarancji, ale podczas konsultacji serwisant zasugerował, że może być to wina nie samej zmywarki, ale instalacji i że możliwe że "gniazdko zgubiło zero". Poradził żebym podłączył zmywarkę do innego gniazdka i sprawdził czy będzie działać - i rzeczywiście, działa bez problemu, problem zniknął. Tylko że na środku kuchni leży teraz przedłużacz, co nie jest ani bezpieczne ani estetyczne :)

Jak mogę przywrócić uziemienie w gniazdku? Podejrzewam, że pierwotnie instalacja elektryczna w mieszkaniu nie miała uziemienia, a podczas ostatniego remontu zmostkowano gniazdka i tak to działało aż do dzisiaj.

Chciałbym uniknąć takich niespodzianek w przyszłości. Czy ponowne wyzerowanie przez połączenie przewodu zerowego z bolcem w gniazdku wystarczy, żeby bezpiecznie korzystać ze zmywarki?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek G

Jesli  na przewodzie zerowym nie ma potencjalu  to wykonanie zerowania w gniazdku nic nie da. Wrecz przeciwnie stworzy to zagrozenie bo po podlaczeniu urzadzenia takiego jak np. zmywarka do tego gniazdka napiecie 230V pojawi sie na obudowie tego urzadzenia. Ciezko wywnioskowac z opisu co serwisant mial na mysli  mowiac '' gniazdko zgubilo zero'' . A ile przewodow masz w gniazdku??? czy na pewno tam bylo stosowane zerowanie czyli cyt: '' połączenie przewodu zerowego z bolcem w gniazdku''

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Lukasz Kondrat

Tak, tu masz rację, bo już zidentyfikowałem problem. Okazało się, że zerowanie było robione w gniazdku, do którego podłączono zmywarkę, ale we wcześniejszym gniazdku zasilającym piekarnik ekipa remontująca nie zadała już sobie tego trudu. A byłem zapewniany, że wszystkie gniazda mają uziemienie... Tak to jest jak sam nie sprawdzisz to nikomu nie można ufać... Nie wiem może sami nei wiedzieli albo wychodzili z założenia że jak gniazdo zabudowane piekarnikiem to nikt nie będzie zaglądał, nie wiem no głupota.

W każdym razie problem powodował przepalony wtyk w gnieździe podłączonego wcześniej (szeregowo!) piekarnika 2kW i to bez żadnego uziemienia! mimo tego piekarnik działał normalnie nie budząc podejrzeń, ale zaburzał działanie podłączonej dalej zmywarki, która to doprowadziła mnie do prawdziwego problemu. Niestety żeby to odkryć tzreba było zdemontować cała kuchnię.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Lukasz Kondrat

Tak to wyglądało przy podłączeniu piekarnika:

Gniazdko zgubiło zero

Normalnie szczęście w nieszczęściu, że nic tam nie spłonęło ani nie uszkodziło sprzętu AGD

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Jacek G

To nie przez brak zerowania spaliła  ci się wtyczka i gniazdko.  Nie powinieneś mieć gniazdka od piekarnika i od zmywarki połączonych w jeden obwod.  Każde z tych gniazd powinno mieć osobny obwód zabezpieczony oddzielnym bezpiecznikiem. Jeśli masz te gniazda w jednym obwodzie i jeszcze pewnie przewody łączone na zaciskach  w gniazdach . To jak walczysz piekarnik i zmywarkę to płynie duży prąd w tym obwodzie i przez to upalil ci się przewód zerowy spaliła się wtyczka i gniazdo. Lepiej żeby ta instalacje obejrzał elektryk. 

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Lukasz Kondrat

Czyli wygląda na to, że bez kucia się nie obędzie... dzięki za radę

Ostatnio edytowane 12.03.2016 przez Lukasz Kondrat. Powód: edit
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl