raspberry pi 3b + relay do sterowania oświetleniem - Inteligentny dom
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Inteligentny dom raspberry pi 3b + relay do sterowania oświetleniem
REKLAMA
REKLAMA

raspberry pi 3b + relay do sterowania oświetleniem

Brak awataru
Kamil Sadowski

Witam

Przymierzam się do remontu w pokoju i w związku z tym mam zamiar go trochę zautomatyzować.

do sterowania włączania/ wyłączania posłuży mi raspberry pi 3 + relay. Głównie chodzi o sterowanie oświetleniem ale do przełącznika mam zamiar podłączyć kilka gniazdek. Na początku napiszę jakich części mam zamiar użyć następnie w jaki sposób chcę wszystko podłączyć. Bardzo prosił bym o wskazówki bądź rady co można zmienić usprawnić lub też co jest złym pomysłem a więc do rzeczy:

1. Raspberry pi 3

2. Relay switch 16 kanałowy LINK

3. włączniki bistabilne LINK

4. włączniki światła dzwonkowe LINK

narysowałem też poglądowy schemat (nie techniczny) jak mam zamiar to podłączyć. Dodatkowo myślałem o zabezpieczeniu każdego z gniazd w 16 kanałowym przełączniku za pomocą bezpiecznika i tutaj nie wiem jakiego bezpiecznika powinienem uzyć czy b6 (6A) wystarczy ? 1 gniazdko 1 bezpiecznik. znajdował by się on przed tym relay'em (chodzi mi o jego zabezpieczenie największe obciążenie jakie przewiduję na slot w przełączniku to TV 42 cale ledowy + komputer z monitorem i może konsola ps4 pytanie czy 6A nie będzie w takiej konfiguracji wybijał.

schemat

Schemat wygląda tak a nie inaczej ponieważ mam zamiar zabezpieczyć się w razie spalenia zepsucia raspberry bądź switcha aby wszystkim sterować manualnie.

Z góry dziękuję za pomoc 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Piłasiewicz

Witaj,

Polecam zapoznanie się z projektem openhab.org - genialne rozwiązanie do integracji pozostałych urządzeń, które posiadamy w domu/mieszkaniu. W przypadku powyższego projektu pozwoli na sterowanie z poziomu www, smartfonu, smartwatcha. Dodatkowo można podłączyć czujnik temperatury/wilgotności AM2303, barometr BMP185 (koszt kilka zł) i pokusić się o sterowanie elektrozaworem ogrzewania w pokoju. Do raspberry można wgrać LMS - Logitech Media Server, zintegrować z openhab i korzystać z muzyczki w pokoju lub rozszerzyć do całego mieszkania - multiroom. Do pozostałych pokoi można włożyć w puszki ESP8266 i rozszerzyć fukncjonalność do całego mieszkania https://geekgrandad.wordpress.com/2015/03/22/esp8266-mqtt-relay/ . Do wizualizacji i prostego sterowania polecam wyświetlacze https://www.itead.cc/wiki/Nextion_HMI_Solution - wyświetlacze mają włąsny OS, projektujemy wygląd poszczególnych elementów i z poziomu RS232 TTL wywołujemy poszczególne elementy na ekranie lub odczytujemy ich wartość (przyciśnięcia przycisków, zmiana suwaków etc.) Ekonomiczniej będzie zakup dwóch kart 8 kanałów niż jednej 16. https://www.aliexpress.com/item/12V-Eight-8-Channel-Relay-Module-With-optocoupler-control-panel-PLC-relay-for-51-AVR-ARM/32665932351.html?spm=2114.10010108.1000013.1.DgtIFX&scm=1007.13339.33317.0&pvid=f1e42954-bff6-4729-815d-cc26caf29612&tpp=1 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl