Jest napięcie, a gniazdo nie działa - Młodzi elektrycy/elektronicy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Młodzi elektrycy/elektronicy Jest napięcie, a gniazdo nie działa
REKLAMA
REKLAMA

Jest napięcie, a gniazdo nie działa

Brak awataru
Dav P

Jakiś czas temu elektryk zmieniał gniazdo zewnętrzne, które podziałało tylko 2 miesiące. Napięcie w fazie jest, w neutralnym jest po podłączeniu czegokolwiek, czyli odwód jest zamknięty, ale lampki które podłączam i tak nie działają. Może za niskie napięcie? Nie mam czym tego sprawdzić. Przy upalonym kablu nie powinno być prądu w jednym albo w drugim kablu.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Czy posiadasz żarówkę (dokładnie żarówkę ) taką starą z żarnikiem, wkręć ją w jakąś oprawę ? lampkę biurkową? 

 

Podłącz wewnątrz i subiektywnie oceń jasność, następnie podłącz na zewnątrz i oceń jasność. Żarówka jest tak prosta że zaświeci i przy 230V i przy 150 i 110, przy zbyt niskim napięciu będzie świeciła słabiej lub tylko zatli się na pomarańczowo wolframowy żarnik.

 

Jeśli to nie przyniesie skutku to lecisz do supermarketu i kupujesz najtańszy miernik ( w auchan jest to koło 9,99). To się zawsze w domu przyda a 10pln to nie majątek. Ustawiasz na prąd przemienny AC oznaczony najczęściej falą i sprawdzasz co tam w gniazdku siedzi.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Mój miernik pokazuje 220V, więc jest z nim raczej coś nie tak. Podłączyłem żarówkę halogenową 60W, ale nie zaświeciła w ogóle. Będę szukał oprawy na zwykłą żarówkę.

Awatar użytkownika
Bawor

może być od 220 do 240V w zależności jak daleko od stacji trafo jesteś.

daj info jak ze zwykłą żarówką poszło

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Próbnik się zaświeca, ale miernik napięcia wskazuje 0. Użyłem lepszego sprzętu. W domu mam 233V, ale w tym zepsutym zewnętrznym gnieździe wskazuje 000.

Chciałbym się jeszcze zapytać o gniazda zewnętrzne. Jakie polecacie. IP44, czy lepsze? Może gniazdo schowane w jakiejś skrzynce?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

IP44 to według mnie absolutne minimum, jeśli gniazdko będzie zadaszone luub zabezpieczone dodatkowo przed deszczem to ip44 wystarczy

IP-44
4 - ochrona przed cialami stalymi wiekszymi niz 1 mm
4 - ochrona przed kroplami wody padajacymi ze wszystkich kierunkow

Na 'otwartej' ścianie tez powinno al ja dałbym coś o większej wodoszczelności.

np IP 54/55/65 byłoby idealne

Pierwszy znak: zabezpieczenie przed ciałami stałymi (zgodnie z PN-EN 60529:2003):

  • 0 brak ochrony
  • 1 ochrona przed ciałami o wielkości ponad 50 mm (przypadkowy dotyk dłonią)
  • 2 ochrona przed ciałami o wielkości ponad 12,5 mm (przypadkowy dotyk palcem)
  • 3 ochrona przed ciałami o wielkości ponad 2,5 mm (przypadkowy dotyk drutem lub wkrętakiem)
  • 4 ochrona przed ciałami o wielkości ponad 1 mm (cienkie narzędzie, cienki przewód)
  • 5 ochrona przed wnikaniem pyłu w ilościach nie zakłócających pracy urządzenia
  • 6 całkowita ochrona przed wnikaniem pyłu

Drugi znak: zabezpieczenie przed wnikaniem wody (zgodnie z PN-EN 60529:2003):

  • 0 brak ochrony
  • 1 ochrona przed kroplami wody spadającymi pionowo (z kondensacji)
  • 2 ochrona przed kroplami wody padającymi na obudowę pod kątem 15° względem położenia normalnego
  • 3 ochrona przed kroplami padającymi pod kątem 60° od pionu
  • 4 ochrona przed kroplami padającymi pod dowolnym kątem, ze wszystkich stron (deszcz)
  • 5 ochrona przed strumieniem wody z dowolnego kierunku
  • 6 ochrona przed silnymi strumieniami wody lub zalewaniem falą z dowolnego kierunku
  • 7 ochrona przed zalaniem przy zanurzeniu na taką głębokość, aby dolna powierzchnia obudowy znajdowała się 1 m pod wodą a górna nie mniej niż 0,15 m w czasie 30 min
  • 8 ochrona przed zalaniem przy ciągłym zanurzeniu i zwiększonym ciśnieniu wody (1 m głębokości)
  • 9 ochrona przed laniem strugą wody pod ciśnieniem (80-100 barów, o temperaturze do +80 °C) zgodnie z normą DIN 40050
Ostatnio edytowane 15.12.2016 przez Bawor. Powód: zmian
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Dzięki za info. Będę szukał dobrego gniazda. To wcale nie jest takie łatwe.

Masz jeszcze jakiś pomysł z tym gniazdem zewnętrznym? Dziwne, że próbnik (110-250V~) się świeci, a miernik wskazuje 000. Nie mam już pomysłów.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

miernik wskazuje różnicę potencjałów zwana napięciem, zatem zero oznacza żę na obu bolcach musisz mieć ten sam potencjał, np 230V wtedy miernik pokaże zero a próbnik się zaświeci.

Ktoś musiał grzebać w gniazdku i źle podłaczyć kabelki, jakby zaciekło wodą i było zwarcie to miałbyś wywalony bezpiecznik nadprądowy (korek) i na obu bolcach zero tzn próbnik by nie świecił.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Jeśli dobrze rozumiem, to na dwóch kablach powinno być napięcie, ale próbnik świeci się tylko na fazowym. Ciężka jest ta elektryka.

Dziwne, że samo od siebie po kilku tygodniach przestało działać. Musi to jednak zobaczyć prawdziwy elektryk.

Ostatnio edytowane 19.12.2016 przez Dav P. Powód: dodałem jedno zdanie
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl