Schemat podłączenia włącznika - Młodzi elektrycy/elektronicy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Młodzi elektrycy/elektronicy Schemat podłączenia włącznika
REKLAMA
REKLAMA

Schemat podłączenia włącznika

Brak awataru
Dav P

Cześć. Nie mam pewności co do podłączenia zwykłego włącznika. Chce poprowadzić kabel z puszki do lampy na zewnątrz, ale po środku chcę mieć przełącznik. Zerknijcie na ten obrazek, ale nie zwracajcie uwagi na gniazdko, bo gniazda nie będzie.

http://obrazki.elektroda.pl/6294728300_1405161035.png

Jak w zwykłym przełączniku poprowadzę 3 żyły? Fazowe podłącze do włącznika, ale dwa inne kable nie połączę kostką we włączniku, bo się tam nie zmieszczą.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Zwykłą lampa jest na 230V włącznik "przerywa" fazę a jago załączenie skutkuje zamknięciem obwodu.

Obrazek jest jak najbardziej poprawny, widzę tu jedną żyłę neutralną, niebieski jedną pod fazę, która ma po drodze włącznik. Przydałaby się 3cia żyła zielono żółta podpinana do obudowy lampy o ile ta jest metalowa.

Prowadzisz 3 żyły ale przerywasz tylko jedną reszta omija włącznik bo nie ma potrzeby uch przerywania.

Pamiętaj o użyciu odpowiednich kabli pod moc oświetlenia. z reguły oświetlenie robi się 3x1,5mm2 ale jeśli ma to być coś mocniejszego lub masz zamiar w przyszłości dorobić obok jakieś gniazdko to daj 3x2,5mm2 i odpowiedni ogranicznik.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

To tak jak myślałem. Poprowadzę 3 żyły, ale tylko fazową przerwe. O jakim ograniczniku mówisz?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

o zwykłym bezpieczniku, 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Zmieściłem jakoś te dwie kostki w przełączniku, ale w przyszłości wstawię tam dwie szybkozłączki i będzie ok :)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

jakie 2 kostki? po co Ci one tam są potrzebne?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Jak mam niby połączyć neutralny i ochronny?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

ok myślałem że ciągniesz nowy kabel i go przecinasz żeby znów łączyć ;)  stąd pytanie o kostki, nie było tematu :) cieszę się, że działa :)

pozdrawiam.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Dav P

Mam nadzieje, że robię wszystko poprawnie jak prawdziwy elektryk.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl