Coraz większe zainteresowanie Polaków bateriami słonecznymi - BATERIE - KLIMAT - OZE - KOLEKTORY - SŁONECZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Coraz większe zainteresowanie Polaków bateriami słonecznymi
drukuj stronę
poleć znajomemu

Coraz większe zainteresowanie Polaków bateriami słonecznymi

Coraz większe zainteresowanie Polaków bateriami słonecznymi
75% Polaków byłoby skłonnych zainstalować w swoim domu kolektory słoneczne – wynika z raportu z badania przeprowadzonego przez TNS OBOP w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych. Najpoważniejszą barierą jest wysoki koszt instalacji, jednak jak przekonują eksperci dobrze dobrany zestaw solarny to szybszy zwrot inwestycji.

Kolektory słoneczne to rozwiązanie, które staje się coraz bardziej popularne wśród Polaków. Wykorzystanie energii słonecznej pozwala obniżyć comiesięczne wydatki ponoszone na ogrzewanie domu, a ponadto przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Aby jednak inwestycja była efektywna, a koszt instalacji zwrócił się, należy przede wszystkim zadbać o odpowiedni dobór zestawu solarnego do potrzeb danego budynku oraz zapotrzebowania na energię wśród domowników, a ponadto zwrócić uwagę na prawidłowy jego montaż.

Wśród Polaków, aż 3/4 z nich deklaruje chęć instalacji w swoich domach kolektorów słonecznych. Jednocześnie 68% wskazuje, iż największą barierą dla wprowadzenia takiego rozwiązania jest wysoki koszt instalacji. Tymczasem inwestycja w kolektory słoneczne oznacza możliwość zmniejszenia wydatków na energię, a przy odpowiednio dobranym zestawie także zwrot inwestycji w relatywnie krótkim czasie. Istnieje ponadto wiele możliwości uzyskania dofinansowania na zestawy solarne.

"Wyniki badań wskazują na ogromny potencjał dla rozwoju tego rodzaju ekologicznych rozwiązań energetycznych w Polsce. Gdyby dziś przynajmniej połowa Polaków zainstalowała na swoich dachach kolektory słoneczne, nie tylko znacząco przyczyniliby się do ochrony klimatu i zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery, ale też istotnie wpłynęliby na zmniejszenie swoich comiesięcznych rachunków za energię" – komentuje Bożena Wróblewska, ekspert programu.

Jak działa kolektor?

Ciepło słoneczne jest pochłaniane przez powierzchnię kolektora słonecznego umieszczonego na dachu, a następnie przenoszone jest przez podgrzany płyn solarny do zbiornika z wodą, gdzie następuje przekazanie ciepła z płynu solarnego do wody. Warunkiem dla zainstalowania kolektora słonecznego jest ilość promieniowania słonecznego w skali roku, która jest zależna od położenia geograficznego oraz aktualnego stanu zachmurzenia. W Polsce roczne wielkości promieniowania słonecznego wahają się od 900 do 1150 kWh/m2.

Oznacza to, że w skali roku można zaoszczędzić nawet do 60% kosztów podgrzewania wody, co stanowi około 20% kosztów energii zużywanej na podgrzewanie wody i ogrzewanie budynku jednorodzinnego. Pamiętajmy jednak o tym, że kolektory słoneczne nie mogą stanowić jedynego źródła energii w naszym domu. Dlatego aby nasze zapotrzebowanie energetyczne zostało w pełni zaspokojone, musimy również posiadać uzupełniające urządzenia wykorzystujące konwencjonalną energię, taką jak np. gaz płynny.

Jak zbudowany jest zestaw solarny?

Zestaw solarny składa się z kolektorów słonecznych oraz takich elementów, jak:
- zbiornik na wodę,
- grupa pompowa, która zapewnia cyrkulację czynnika roboczego (płynu solarnego),
- regulator temperatury regulujący obroty solarnej pompy obiegowej,
- solarne naczynie przeponowe zabezpieczające obieg grzewczy w przypadku wzrostu ciśnienia w instalacji. Kolektory mogą być instalowane wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na ciepłą wodę, a więc w domach jednorodzinnych, hotelach, restauracjach, budynkach biurowych i produkcyjnych. "Decydując się na zestawy solarne pamiętajmy, że jednym z najistotniejszych elementów jest dobór odpowiedniego zestawu: jego wielkości i możliwości. Przyjmuje się, że około 1,5 m2 powierzchni czynnej kolektorów powinno przypadać na 1 osobę. Dlatego używa się standardowo dwóch kolektorów dla 2-3 osobowej rodziny, a w przypadku 4-5 osobowej rodziny, trzech kolektorów" – wyjaśnia Kamil Dolata, ekspert programu. Dobry jakościowo zestaw solarny wraz z instalacją to dziś koszt rzędu 10 tys. zł.

Dofinansowanie na kolektory

Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na inwestycje energetyczne oparte o odnawialne źródła energii, w tym kolektory słoneczne. "Wśród krajowych funduszy szanse pozyskania środków na duże inwestycje daje m.in. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla mniejszych projektów możliwe jest uzyskanie wsparcia z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ekofunduszu oraz Banku Ochrony Środowiska" – wyjaśnia Artur Michalski, ekspert programu, Business Consulting Group. "Od września 2010 roku NFOŚiGW wprowadza ponadto nowy fundusz dla rodzin i wspólnot mieszkaniowych, oferujący tanie kredyty z dotacją funduszu na zakup i montaż kompletnych zestawów kolektorów słonecznych" – dodaje Michalski. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są na stronie www.nfosigw.gov.pl.

Źródło: kibicujklimatowi.pl
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl