Farnell element14   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Elektrotechniczne „jajko Kolumba” do obejrzenia w Muzeum Energetyki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Elektrotechniczne „jajko Kolumba” do obejrzenia w Muzeum Energetyki

Elektrotechniczne „jajko Kolumba” do obejrzenia w Muzeum Energetyki
fot. Elektrotechniczne „jajko Kolumba”- replika wynalazku Tesli

Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych (Śląskie) zyskało nowy interaktywny eksponat - replikę urządzenia autorstwa Nikoli Tesli, zwanego „jajkiem Kolumba”. Unikatowe pokazy urządzenia można oglądać od tego weekendu.

Słynny wynalazca serbskiego pochodzenia zaprezentował „jajko Kolumba” pod koniec XX w., aby wyjaśnić ideę modelu wirującego pola magnetycznego oraz jego praktycznego zastosowania w silnikach elektrycznych.

Replika urządzenia, która właśnie trafiła do muzeum, została opracowana w spółce Damel z Dąbrowy Górniczej przez inż. Janusza Zarychtę, przy wsparciu konsultanta ds. naukowych Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych Daniela Kiełpińskiego.

Urządzenia wzorowane na tym, które przed laty stworzył, można oglądać w zaledwie kilku miejscach na świecie - m.in. w Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie i w Muzeum Techniki w Zagrzebiu.

Tesla do wprawienia jajka w ruch rotacyjny wykorzystał wirujące pole magnetyczne pochodzące od zasilanych dwufazowym prądem przemiennym czterech cewek, które zostały nawinięte na żelaznym rdzeniu toroidalnym. Cewki te znajdują się pod stolikiem, na którym ustawione jest miedziane jajko. Prąd płynący przez cewki powoduje, że jajko zaczyna się obracać z dużą prędkością, w rezultacie czego podnosi się obracając wokół głównej osi.

Zaprezentowanie „jajka Kolumba” przez Teslę zapoczątkowało „wojnę prądów” pomiędzy nim a Thomasem Edisonem. Ten drugi pracował nad wykorzystaniem prądu stałego, podczas gdy Tesla proponował wykorzystanie prądu przemiennego. Został za to przez Edisona wyrzucony z pracy w jego laboratorium. W zbiorach Muzeum Energetyki znajdują się eksponaty opracowane według pomysłu obu tych wybitnych umysłów.

Nikola Tesla (1856-1943) jest autorem blisko 125 wynalazków, głownie urządzeń elektrycznych. Do najsłynniejszych należą: silnik elektryczny, bateria słoneczna i radio. W opatentowaniu tego ostatniego o kilka dni uprzedził go włoski fizyk Guglielmo Marconi. Walka o prawo do patentu zakończyła się już po śmierci Tesli – nowojorski sąd to jemu przyznał pierwszeństwo.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl