74% Polaków chce mieć elektryczny rower - SONDAŻ - POJAZDY ELEKTRYCZNE - ROWER ELEKTRYCZNY - ELEKTROMOBILNOŚĆ - E-BIKE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności 74% Polaków chce mieć elektryczny rower
drukuj stronę
poleć znajomemu

74% Polaków chce mieć elektryczny rower

74% Polaków chce mieć elektryczny rower
fot. e-bike

Nadchodzi nowa moda na osobiste pojazdy elektryczne zamiast transportu publicznego lub tradycyjnego roweru 

W Europie coraz bardziej powszechne stają się osobiste pojazdy elektryczne. Obok hulajnóg czy hoverboardów największe znaczenie mają rowery ze wspomaganiem. Ich rynek stale się powiększa, także w Polsce. Badanie przeprowadzone przez TNS Polska wykazało, że większość Polaków dostrzega mocne strony rowerów elektrycznych.

Rowery napędzane elektrycznością mają szereg niezaprzeczalnych zalet, o których warto wiedzieć. Jedną z nich jest napęd: silniczek elektryczny odciąża nogi, dzięki czemu wkładamy mniej wysiłku w pedałowanie. Osiągamy dzięki temu wyższe prędkości. Podczas dojazdu do pracy czy na uczelnię bez wątpienia docenimy ten aspekt. Ponadto zwyczajne e-bike’i (z silnikami o mocy do 250W i zapewniające prędkość do 25km/h) traktowane są jak tradycyjne rowery. Oznacza to, że możemy poruszać się na nich po jezdniach i po trasach rowerowych, zaparkujemy je w dowolnym miejscu, a rejestrowania i OC zwyczajnie unikniemy. W warunkach miejskich e-bike umożliwi nam wyprzedzanie samochodów i omijanie korków przy jednoczesnym zachowaniu ciszy (silniki elektryczne są praktyczne bezgłośne) i dbałości o ekologię (brak emisji spalin z racji korzystania z prądu). Po dotarciu do celu odepniemy baterię i zaniesiemy ją do domu lub biura, by podładować. Cena przejechania 100 kilometrów wynosi zaledwie złotówkę.

Rowery elektryczne doceniają już miliony osób w Europie. W ciągu 7 lat e-bike’i zdobyły 65% rynku europejskiego. W samym tylko 2016 roku w krajach Unii sprzedano niemal 2 miliony egzemplarzy, czyli o 350% więcej niż w 2012 roku. W takich krajach jak Austria, Szwajcaria, Holandia, Belgia, Niemcy czy Norwegia rowery elektryczne stanowią już niemal 30% wszystkich rowerów. Podobnie będzie w Polsce. Rosnący popyt sprawia, że producenci i dystrybutorzy wprowadzają do swej oferty coraz więcej modeli. Badania przeprowadzone przez TNS Polska w 2016 roku wykazały, że 74% Polaków wybrałoby e-bike zamiast roweru tradycyjnego, a 85% zdecydowałoby się na e-bike zamiast transportu publicznego. Zdaniem Polaków największymi plusami rowerów elektrycznych są: wygoda (nie trzeba czekać na autobus, unika się tłoku – tak stwierdziło 63% respondentów), ekologiczność (brak emisji spalin – istotne dla 61% badanych), zdrowie i kondycja (wciąż korzystamy z siły nóg, jednakże napęd wspomagany elektrycznie chroni przed ich przeciążeniem – jest to ważne dla 57% ankietowanych).

Rower ze wspomaganiem elektrycznym to taki, w którym silnik zasilany baterią litowo-jonową wspiera nas w przemieszczaniu się. Jest to znakomite rozwiązanie dla osób, które chciałyby pojechać dalej, a które nie mają takiej sprawności jak sportowiec. To świetna okazja do tego, by więcej czasu spędzać aktywnie – stwierdził Adam Goździcki, dyrektor sprzedaży i marketingu w firmie BMZ Poland.

W zdobywaniu uznania przez rowery elektryczne pomóc może rozwój baterii. Są one czymś więcej niż tylko magazynami energii. To właśnie baterie decydują o zasięgu naszego roweru, a także o jego maksymalnej prędkości i kosztach eksploatacji. Przy tym ich ceny stanowią bardzo dużą część ceny gotowego pojazdu. Popyt na baterie wciąż rośnie (o 25% rocznie), a wraz z liczbą wyprodukowanych ogniw spada ich cena (o około 5% rocznie). Zawdzięczamy to wzrastającemu rynkowi elektromobilności: autobusy i samochody elektryczne, hulajnogi, hoveboardy, e-bike’i, smartfony i smartwatche stają się coraz bardziej powszechne. Liczba rowerów elektrycznych sukcesywnie rośnie także w Polsce, podobnie jak dawniej miało to miejsce w krajach Europy Zachodniej.

Sektor rowerów elektrycznych ma największą dynamikę spośród wszystkich sektorów rynku rowerowego. W zeszłym roku sprzedało się w Polsce około 10 tys. rowerów elektrycznych. Natomiast u liderów rynku, takich jak Niemcy czy Holandia, sprzedaje się setki tysięcy takich rowerów rocznie – podsumował Adam Goździcki.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl