Prototyp Audi e-tron w klatce Faradaya - AKUMULATORY LITOWO-JONOWE - AUDI E-TRON - COMBINED CHARGING SYSTEM - KLATKA FARADAYA - IONITY - HIGH POWER CHARGING
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Prototyp Audi e-tron w klatce Faradaya
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prototyp Audi e-tron w klatce Faradaya

Prototyp Audi e-tron w klatce Faradaya
fot. Audi

Produkcyjna wersja Audi e-tron to pierwszy na rynku samochód, który w odpowiednich stacjach można ładować z mocą nawet 150 kW. Elektryczny SUV będzie wtedy gotów do dalszej jazdy w zaledwie 30 minut. Jego litowo-jonowy akumulator wg. założeń cyklu WLTP zapewnia zasięg ponad 400 kilometrów.

Scenariusz: tańczące światła i pulsujące błyskawice ponad dachem samochodu

Klatka Faradaya w zakładzie doświadczalnym Siemensa w berlińskiej rozdzielni prądu ma wymiary 42 x 32 x 25 metrów. W tej największej na świecie stacji rozdzielczej, zespół elektryków i inżynierów prowadzi badania nad impulsami wyładowczymi, których napięcie sięga trzech milionów volt. Zbudowana w roku 1958 półokrągła hala, kryje w sobie generator napięcia impulsowego o wielkości domu. W samym jego środku stoi prototyp Audi e-tron. Ponad jego dachem, rozświetlając wysokie na 25 metrów pomieszczenie, tańczą błyski światła i pulsują błyskawice. Kierunek wyładowań został przez ekspertów skierowany wprost w samochód. Ten eksperyment symbolizuje to, o czym ludzkość marzyła od tysięcy lat: okiełznanie piorunów i wykorzystanie ich energii. Dziś cały czas nie możemy wykorzystać błyskawic do naładowania elektrycznego samochodu, jednak inżynierowie poczynili znaczący krok przybliżający nas do możliwości ładowania z szybkością błyskawicy. Produkcyjna wersja prototypu Audi e-tron to pierwszy na rynku samochód, który będzie ładowany z mocą nawet 150 kW.

Ładowanie w ruchu: nawet 150 kW na stacji szybkiego ładowania

Na stacjach szybkiego ładowania pracujących w europejskim standardzie Combined Charging System (CCS), takich jak stacje sieci Ionity, prototyp Audi e-tron jest gotowy do kolejnego etapu długiej podróży w mniej niż 30 minut. Kluczem do tak szybkiego ładowania jest zaawansowany system zarządzania ciepłem wytwarzanym przez litowo-jonowy akumulator. Akumulator, umieszczony w podłodze pojazdu, ma pojemność 95 kWh i wg. realistycznych testów prowadzonych w standardzie cyklu WLTP pozwala na przejechanie ponad 400 kilometrów. Nowy SUV zapewnia wysoką, codzienną użyteczność. Jeszcze do końca roku 2018 powstanie prawie 200 stacji szybkiego ładowania (High Power Charging - HPC), z których każda będzie miała sześć stanowisk. Plany przewidują, że do roku 2020 przy autostradach i przy głównych szlakach transportowych zbudowanych zostanie 400 stacji, w odległości ok. 120 kilometrów jedna od drugiej.

Obok możliwości szybkiego ładowania prądem stałym ze źródła bezpośredniego, elektryczny SUV może być również ładowany w trasie, na stacjach ładujących prądem zmiennym w standardzie do 11 kW i opcjonalnie do 22 kW. Licząc wszystkie razem, klienci mogą korzystać z ponad 65 tysięcy publicznych stacji ładowania rozsianych po całej Europie, a ilość ta jeszcze w tym roku wyraźnie wzrośnie. Wraz z wprowadzeniem modelu na rynek, dzięki nowej usłudze ładowania, Audi zapewni wszystkim klientom decydującym się na e-tron uproszczony dostęp do prawie 80 procent z tych stacji. Nie ważne czy auto ładowane będzie prądem stałym, czy zmiennym, czy z mocą 11 kW, czy 150 kW – wszystko czego potrzebuje klient by rozpocząć proces ładowania to jedna karta. Kupujący taką usługę musi najpierw jednorazowo zarejestrować się na portalu myAudi i zawrzeć indywidualną umowę dotyczącą ładowania pojazdu. Rozliczenia następują automatycznie i nie wymagają płatności w postaci fizycznej. Procedura ta stanie się jeszcze łatwiejsza i wygodniejsza w momencie wprowadzenia funkcji Plug & Charge, której debiut zaplanowano na rok 2019. Wtedy nie będzie już potrzebna karta – samochód sam autoryzuje się na stacji i automatycznie odblokuje możliwość ładowania.

Dłuższe wyprawy samochodem mogą być zaplanowane z wykorzystaniem aplikacji myAudi app lub bezpośrednio w samochodzie. W obu przypadkach oczom kierowcy ukaże się wybrana, odpowiednia droga z zaznaczonymi punktami ładowania. System nawigacji bierze pod uwagę nie tylko stan akumulatora, ale również sytuację drogową, a czas przeznaczony na ładowanie wlicza do kalkulacji czasu przybycia na miejsce. W planie podróży zawarte są wszystkie stacje ładujące prądem stałym i większość stacji ładujących prądem zmiennym na terenie Europy.

Ładowanie w domu: standardowo 11 kW, opcjonalnie 22 kW

Audi proponuje różne rozwiązania umożliwiające ładowanie pojazdu w domu. Jeśli klient wyrazi taką potrzebę, elektryk polecony przez miejscowego dealera Audi sprawdzi jakie opcje ładowania samochodu są możliwe w danej lokalizacji i zamontuje w garażu klienta odpowiedni sprzęt. Standardowo, mobilny system ładowania może być użyty na dwa sposoby: można go podłączyć do gniazdka domowego 230 V - wtedy ładowanie będzie miało moc 2,3 kW. Natomiast po podłączeniu do trójfazowego gniazda 400 V, ładowanie osiąga moc 11 kW. W tym drugim przypadku akumulator naładuje się w pełni po ok. ośmiu i pół godzinach. Dzięki opcjonalnemu systemowi, moc ładowania podwaja się do 22 kW. Warunkiem jest tu jednak wyposażenie elektrycznego SUV’a w drugą ładowarkę.

System ładowania połączony z systemem zarządzania energią w domu oferuje również inteligentne funkcje ładowania. Przykład: prototyp Audi e-tron może być ładowany z maksymalną wydajnością możliwą do uzyskania przez domowy system elektryczny i przez sam samochód, biorąc jednocześnie pod uwagę zapotrzebowanie innych konsumentów w gospodarstwie domowym. Zapobiega to przeciążeniu domowej sieci elektrycznej. Ponadto klienci mogą sami ustawiać własne priorytety, na przykład ładowanie samochodu w godzinach, w których energia elektryczna jest tańsza. Jeśli dom wyposażony jest w system fotowoltaiczny, samochód może być ładowany również energią generowaną przez niego, a proces ładowania uwzględni nawet takie warunki jak prognozowane fazy światła słonecznego.

Aplikacja myAudi pozwala na wygodne zawiadywanie wszystkimi procesami bez potrzeby ruszania się z kanapy. Dzięki niej można zaplanować, uruchomić i monitorować proces ładowania, ale też wstępnie ogrzać bądź wychłodzić elektrycznego SUV’a. Klient może również np. zaprogramować czas wyjazdu, a wtedy Audi e-tron naładuje akumulator, nagrzeje lub wychłodzi wnętrze w określanym czasie. Aplikacja wyświetla też dane dotyczące ładowania oraz parametry jazdy.

Więcej informacji na temat prototypu Audi e-tron znaleźć można na stronie
www.e-tron.audi.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl