Nowe obszary zastosowań dla robotów współpracujących - RAMIĘ ROBOTA - KOBOTY - ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE - ONROBOT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe obszary zastosowań dla robotów współpracujących
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe obszary zastosowań dla robotów współpracujących

Nowe obszary zastosowań dla robotów współpracujących
fot. OnRobot Gecko Gripper

Nowoutworzona firma OnRobot przedstawia na targach automatica 2018 swoje pierwsze produkty od czasu fuzji. 

Firma OnRobot, niedawno utworzona przez połączenie trzech międzynarodowych firm On Robot, OptoForce i Perception Robotics, na targach automatica 2018 przedstawia swoje pierwsze nowe produkty: chwytaki „Gecko Gripper", „Polyskin Tactile Gripper", „RG2-FT" oraz zmodernizowaną technicznie już istniejącą linię produktową czujników siły i momentu „HEX", wykorzystującą technologię firmy OptoForce, których zadaniem jest otwarcie nowych obszarów zastosowań robotów współpracujących, przy jednocześnie jeszcze bardziej uproszczonym ich wdrażaniu. Firma OnRobot od samego początku istnienia zajęła w tym szybko rozwijającym się segmencie rynku pozycję innowacyjnego kompleksowego dostawcy rozwiązań do różnorodnych zastosowań robotów współpracujących.

Nowoutworzona firma OnRobot przedstawia na tegorocznych targach automatica trzy nowe produkty i linię produktów zmodernizowanych technicznie. „Roboty współpracujące mają potencjał, by stać się powszechnym standardem w automatyzacji przemysłu" – powiedział Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot. „Chcemy wnieść swój wkład w uruchomienie tego potencjału, idąc o krok dalej: jeszcze bardziej ułatwiając wdrażanie rozwiązań współpracujących i wprowadzając je w całkowicie nowe obszary zastosowań – to jest podstawowy cel przyświecający wszystkim naszym produktom, które przedstawiamy tu na targach automatica".

Innowacyjny chwyt dzięki Gecko i technologii rodem z NASA

„Gecko Gripper" to całkowicie nowe podejście do chwytania materiałów. Chwytak został opracowany przez start-up Perception Robotics, włączony do firmy OnRobot. Inspiracją dla tego modelu była natura. Wykorzystuje on do chwytania takie samo rozwiązanie, jak stopy jaszczurki gekon: miliony cieniutkich włókien przyczepiają się do powierzchni detalu, wytwarzając mocne siły van der Waalsa. W rozwiązaniu „Gecko Gripper" firma OnRobot korzysta z licencji na koncepcję pierwotnie opracowaną w NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), którą doprowadziła do postaci umożliwiającej komercjalizację.

To niepowtarzalne szybkodziałające rozwiązanie eliminuje konieczność stosowania do przenoszenia dużych płaskich przedmiotów chwytaków podciśnieniowych oraz wymaganych do nich układów pneumatycznych. W odróżnieniu od chwytaków podciśnieniowych, „Gecko Gripper" bez problemów przenosi także elementy porowate, takie jak płytki obwodów drukowanych. Chwytak jest kompatybilny z ramionami robotycznymi firm Universal Robots i Kawasaki. Wysoki poziom innowacyjności tego rozwiązania zaprowadził je do grona trzech finalistów walczących o tegoroczną prestiżową nagrodę IERA. Ta ciesząca się uznaniem w świecie robotyki nagroda za innowacyjność i przedsiębiorczość jest przyznawana podczas targów automatica.

Lepsze czucie przy delikatnych detalach

Delikatny chwytak „Polyskin Tactile Gripper" jest również produktem kuźni innowacyjności –Perception Robotics. Jest to rozwiązanie przeznaczone do chwytania z wyczuciem: każdy z „palców” może być przemieszczany niezależnie, a w „opuszce” ma zabudowany czujnik siły nacisku. Dzięki temu chwytak może dokładnie wyczuć kształt detalu i właściwie dostosować do niego proces chwytania. Ta zdolność stanowi jego podstawową cechę wyróżniającą, szczególnie przy obsłudze elementów delikatnych lub o nieregularnych kształtach. Chwytak Polyskin Tactile Gripper również jest kompatybilny z robotami Universal Robots i Kawasaki.

Chwytak do montażu precyzyjnego

Oprócz już dobrze zadomowionego na rynku chwytaka „RG2", firma OnRobot wprowadza na rynek także jego nową odmianę: „RG2-FT" z wbudowanymi czujnikami siły i momentu oraz czujnikiem zbliżeniowym, dzięki czemu dokładnie rozpoznaje stan detali. Chwytak wykrywa zagrożenie wyśliźnięcia się przedmiotu zanim jeszcze do niego dojdzie, dzięki czemu praca staje się bezpieczniejsza zarówno dla ludzi jak i dla elementów. Ten model chwytaka szczególnie nadaje się do zastosowań przy montażu precyzyjnym i jest kompatybilny z lekkimi robotami firm Universal Robots i KUKA.

Szybsze instalowanie czujników

Z kolei seria produktów „HEX” firmy OnRobot – czujników siły i momentu wykorzystujących technologię firmy OptoForce, nie jest sama z siebie nowością, ale została znacząco zmodernizowana techniczne. Innowacje mają zasadniczo na celu dalsze ułatwienie i przyśpieszenie instalacji i obsługi czujników: montaż jest obecnie nawet do 30 procent szybszy, po części dzięki zabudowaniu w czujniku na stałe zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowego, którego już nie trzeba zdejmować i montować oddzielnie podczas zakładania na ramię robotyczne. Ponadto, masa czujników została zmniejszona o do 20 procent. Nowy ulepszony pierścień uszczelniający lepiej zabezpiecza urządzenia „HEX" przed wnikaniem pyłów i wilgoci ze środowiska pracy.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl