Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4 - FARNELL - RASPBERRY PI - POE - POWER OVER ETHERNET - RASPBERRY PI 4
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4
drukuj stronę
poleć znajomemu

Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4

Farnell ogłasza wprowadzenie rewolucyjnego komputera Raspberry Pi 4
fot. Farnell

Nowy, bardziej wydajny model Raspberry Pi jest trzy razy szybszy i ma więcej pamięci oraz lepsze interfejsy komunikacyjne, poszerzając możliwości tworzenia projektów przez wszystkich użytkowników.

„Nowy Raspberry Pi 4 Model B to szybszy, bardziej potężny i bogatszy w funkcje komputer jednopłytkowy, niż kiedykolwiek wcześniej. Ta płytka stanowi dla naszych klientów prawdziwy skok pod względem możliwości spełnienia potrzeb rosnącego rynku aplikacji Raspberry Pi – zarówno tych tworzonych przez hobbystów i profesjonalnych inżynierów-projektantów, jak i w przypadku konsumentów, którzy po prostu chcieliby mieć nowy komputer stacjonarny. To naprawdę jest Raspberry Pi dla wszystkich” – powiedział Hari Kalyanaraman, Global Head of Single Board Computers w firmie Farnell.

„Nasze badania wykazały, jak powszechne jest stosowanie produktów z rodziny Raspberry Pi przez profesjonalnych inżynierów, zarówno podczas prototypowania, jak i w trakcie produkcji masowej. Są one wykorzystywane w szerokim zakresie aplikacji, począwszy od IoT i sztucznej inteligencji, przez systemy sterowania i automatyki przemysłowej, a kończąc na konserwacji predykcyjnej. Mając więcej pamięci, prawdziwy, gigabitowy interfejs ethernetowy, porty USB 3.0 i większą wydajność procesora, a wszystko to dostępne w atrakcyjnych cenach, nowy Raspberry Pi 4 Model B startuje ze świetnej pozycji, dzięki której szybko zostanie wdrożony w wielu aplikacjach przemysłowych.”

Zdaniem Raspberry Pi Trading Chief Executive, Eben Upton, komputer Raspberry Pi 4 Model B to najpotężniejszy Raspberry Pi, jaki kiedykolwiek zbudowano. „Dodatkowa moc i wybór różnych opcji pojemności pamięci spełniają potrzeby profesjonalnych projektantów. Dzięki temu algorytmy sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego mogą być przetwarzane bezpośrednio na płytce, redukując tym samym ilość danych przesyłanych do chmury, a jednocześnie zmniejszając realne obawy o zachowanie prywatności użytkowników. Co więcej, Raspberry Pi 4 Model B oczywiście może być też używany jako komputer stacjonarny, wyposażony w potężny procesor, sprzętową akcelerację dla multimediów i wsparcie dla pracy w konfiguracji z dwoma wyświetlaczami.”

Raspberry Pi 4 Model B

Komputer Raspberry Pi 4 Model B to pierwszy z modeli, w którym wykorzystano układ SoC wykonany w procesie technologicznym o wymiarze charakterystycznym 28 nm, co pozwoliło uzyskać znaczący wzrost wydajności i pozytywnie wpłynąć na energooszczędność:

 • procesor: czterordzeniowy układ, oparty o 64-bitowe rdzenie ARM Cortex-A72, taktowany zegarem 1,5 GHz, pozwala Raspberry Pi 4 Model B pracować z szybkością nawet trzykrotnie większą niż w przypadku jego poprzednika,
 • audio i wideo: dwa porty micro HDMI pozwalają na pracę w konfiguracjach z dwoma wyświetlaczami, przy rozdzielczościach do 4K,
 • interfejsy komunikacyjne:
  • nowy interfejs USB 3.0 SuperSpeed, pozwala na szybsze przesyłanie danych do pamięci masowych (do 5 Gb/s),
  • prawdziwie gigabitowy interfejs ethernetowy pozwala osiągać szybkość transferu na poziomie do 1 Gb/s,
  • dwuzakresowa sieć bezprzewodowa Wi-Fi w pasmach 2,4 GHz i 5 GHz pozwala na uzyskiwanie rzeczywistych transferów na poziomie ponad 100 Mb/s. Płytka jest wstępnie certyfikowana, dzięki czemu korzystając z niej w finalnej wersji produktu można znacząco skrócić czas potrzebny na testowanie zgodności urządzenia z wymogami regionalnych norm, tym samym zmniejszając koszty i czas wprowadzenia aplikacji na rynek.

Do pozostałych, kluczowych cech należą:

 • pamięć: do wyboru trzy opcje: 1 GB, 2 GB lub 4 GB pamięci LPDDR4,
 • multimedia: dekodowanie H.265 (4k@p60 fps), dekodowanie H.264 (1080p@60 fps) i enkodowanie H.264 (1080p@30 fps); wsparcie dla grafiki OpenGL ES 3.0 oraz potokowe przetwarzanie danych z sensora obrazu,
 • GPIO: standardowe 40-pinowe wyprowadzenie, w pełni kompatybilne wstecz oraz dodatkowo multipleksowane interfejsy peryferiów UART, I2C i SPI,
 • obsługa kart SD: czytnik kart Micro SD na potrzeby ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych,
 • obsługa Power over Ethernet: wsparcie dla PoE poprzez dodatkowy moduł PoE HAT.

„Twórcy mogą polepszać swoje projekty, zwiększając ich moc obliczeniową i wybierając większą ilość pamięci, zachowując te same funkcje, i wsparcie, jakie znają z wcześniejszych wersji tego komputera. To najlepszy Raspberry Pi, jaki kiedykolwiek zrobiliśmy i jesteśmy podekscytowani, że w trakcie jego premiery korzystamy z naszego silnego partnerstwa, jakie wypracowaliśmy z firmą Farnell” – dodał Upton.

Raspberry Pi 4 Model B

Farnell to największy producent i dystrybutor Raspberry Pi. Dzięki społeczności element14 osiągnął mistrzowski poziom w zastosowaniach tego komputera, zarówno w profesjonalnych projektach inżynierskich, jak i w aplikacjach wykonywanych przez różnego rodzaju twórców. „Spodziewamy się, że tak doświadczeni, jak i początkujący użytkownicy Raspberry Pi będą pod wrażeniem tego, co można zrealizować z użyciem komputera Raspberry Pi 4 Model B” – powiedział Kalyanaraman.

„W roli komputera stacjonarnego, Raspberry Pi 4 Model B ma wydajność porównywalną do nowego, ekonomicznego PC, opartego o układ z rodziny x86, ale cechującego się wyjątkowymi możliwościami wideo i multimedialnymi. Ponadto jest w stanie szybko pobierać i uruchamiać gry 3D. Użytkownicy mogą nabyć najniższy z modeli, wyposażony w 1 GB pamięci RAM, płacąc jedynie 35 dolarów, ale zaobserwują lepszą wydajność w aplikacjach wymagających większej ilości pamięci, takich jak przeglądanie Internetu, gdy sięgną po model z 2 GB pamięci RAM, kosztujący 45 dolarów lub z 4 GB pamięci RAM, kosztujący 55 dolarów.”

Komputer Raspberry Pi 4 Model B będzie w produkcji przynajmniej do stycznia 2026 roku. Oprócz tego, do sprzedaży wprowadzona została zupełnie nowa obudowa oraz szereg akcesoriów, a w tym zasilacze i kable micro HDMI.

Komputer Raspberry Pi 4 można nabyć już teraz w sklepie Farnell w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w sieci CPC w Wielkiej Brytanii oraz w sklepie Newark w Ameryce Północnej.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Farnell, An Avnet Company
Farnell, An Avnet Company
ul. Canal Road , Leeds
tel.  00 800 121 29 67
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl