Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej - KONTROLA - PRZEWODY ELEKTRYCZNE - UOKIK - LISTWA ZASILAJĄCA - INSPEKCJA - LISTWA PRZECIWPRZEPIĘCIOWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej

Wadliwe przewody elektryczne i listwy przepięciowe wykryte w kontroli Inspekcji Handlowej

Kontrola Inspekcji Handlowej wykazała, że 6 na 10 zbadanych laboratoryjnie przewodów elektrycznych oraz 11 na 15 listew przepięciowych posiadało wady konstrukcyjne - poinformował w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

W pierwszym kwartale 2020 r. inspektorzy sprawdzili 10 modeli popularnych przewodów elektrycznych typu YDYpżo 3x1,5 mm2 450/750V od krajowych producentów. Wyniki badań laboratoryjnych pokazały, że przedsiębiorcy wprowadzają na rynek niezgodne produkty, szczególnie w zakresie zastosowanej izolacji i rezystancji żył. Aż 6 z dziesięciu zbadanych produktów zostało jednoznacznie sklasyfikowanych jako wadliwe.

Przewody elektryczne poddane badaniom laboratoryjnym

W trakcie badań sprawdzono podstawowe parametry wpływające na bezpieczeństwo przewodów, tj.: rezystancja żył, grubość powłoki, grubość izolacji. Parametry te wpływają na wytrzymałość przewodów na ciepło, pracę w warunkach suchych, jak i wilgotnych. W wyniku badań 6 próbek okazało się niezgodnych z obowiązującymi wymaganiami.

Wyniki kontroli przewodów elektrycznych i listew przepięciowych przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową

W raporcie z kontroli UOKiK podkreśla, że tylko w przypadku przewodów wadliwych, zaledwie jeden nie spełniał jednego parametru. Reszta nie spełniała więcej parametrów.

W jednym przypadku stwierdzono niewłaściwą rezystancję żył, w dwóch - stwierdzono niewłaściwą rezystancję żył oraz grubość powłoki, w kolejnych dwóch - nieodpowiednią grubość izolacji i powłoki oraz w jednym - niewłaściwą rezystancję żył i grubość izolacji.

Te 3 elementy, czyli rezystancja żył, grubość powłoki i izolacji, definiują czy mamy do czynienia z dobrze skonstruowanym przewodem elektrycznym. Jeżeli w przewodzie użyto złej domieszki metali i nie jest to przewód miedziany albo powłoka jest niewłaściwa (zbyt gruba lub zbyt cienka), to przy dłuższej pracy może dojść do przegrzania, zwarcia, a nawet pożaru całej instalacji - czytamy w raporcie UOKIK.

Przy zbyt małej bądź dużej grubości izolacji żyła nie będzie odpowiednio zabezpieczona, co może doprowadzić, np. do zwarcia, a w rezultacie do zainicjowania pożaru.

UOKiK podkreśla, że konsumenci nieposiadający wiedzy technicznej nie są w stanie rozpoznać, który przewód jest skonstruowany prawidłowo. Mogą jedynie polegać na oznakowaniu naniesionemu przez producenta (prawidłowy znak CE).

Konsekwencje kontroli producentów przewodów

W przypadku, gdzie stwierdzono, że znakowanie na zewnętrznej powłoce przewodu jest nieczytelne (a więc niezgodność formalną), WIIH wystąpił z wnioskiem o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. W sprawach 6 wyrobów zakwestionowanych podczas badań laboratoryjnych, wszyscy kontrolowani zgodzili się z wynikami i poinformowali o wycofaniu z obrotu nieprawidłowo skonstruowanych przewodów elektrycznych.

Do UOKiK wpłynęło 6 akt kontroli dotyczących 6 modeli przewodów, które zostały zakwestionowane podczas badań laboratoryjnych. Po zapoznaniu się z aktami kontroli w 4 sprawach wszczęto postępowanie administracyjne.

 

Listwy przeciwprzepięciowe pod lupą Inspekcji Handlowej

W przypadku listew przeciwprzepięciowych sprawdzano czy udostępniane na rynku listwy zasilające, listwy z filtrem przeciwprzepięciowym, w tym poprzez badania laboratoryjne, spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Rozwoju z dnia 2 czerwca 2016 r. w sprawie wymagań dla sprzętu elektrycznego oraz czy zostały spełnione obowiązki wynikające z ustawy z dnia 13 kwietnia 2016 r. o systemach oceny zgodności i nadzoru rynku. Kontrolami objętych zostało 17 przedsiębiorstw: 15 producentów i 2 importerów. Łącznie skontrolowano 44 wyroby. 

Do badań trafiło dziewięć listew produkcji krajowej i sześć pochodzących z Chin. W 11 na 15 przypadków stwierdzono niezgodności pod kątem konstrukcyjnym. Znaleziono m.in. zbyt małe odstępy izolacyjne, które mogą stwarzać ryzyko porażenia prądem użytkownika, czy brak zabezpieczenia układowego warystora, co w przypadku jego uszkodzenia może być źródłem pożaru.

Konsekwencje kontroli

W przypadku dwóch produktów zakwestionowanych pod względem formalnym, a nie zakwestionowanych pod względem konstrukcyjnym, Inspektorzy wystąpili o podjęcie dobrowolnych działań naprawczych. Na dzień publikacji raportu UOKiK toczy się 11 postępowań w sprawie produktów z wadami konstrukcyjnymi.

Źródło: UOKiK/PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl