Mobilne laboratoria pomagają w walce z awariami transformatorów wysokiego i średniego napięcia - AWARIE - TRANSFORMATORY - DIAGNOSTYKA - TRAFO - TRANSFORMATORY ENERGETYCZNE - TAURON DYSTRYBUCJA - MOBILNE LABORATORIUM - TRANSFORMATOR ENERGETYCZNY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Mobilne laboratoria pomagają w walce z awariami transformatorów wysokiego i średniego napięcia
drukuj stronę
poleć znajomemu

Mobilne laboratoria pomagają w walce z awariami transformatorów wysokiego i średniego napięcia

Mobilne laboratoria pomagają w walce z awariami transformatorów wysokiego i średniego napięcia
fot. TAURON

Mobilne laboratoria pomagają w walce z awariami transformatorów wysokiego i średniego napięcia. Ta autorska metoda pozwala na dokonanie oceny stanu ok. 280 transformatorów w TAURON Dystrybucja rocznie, bez zlecania tych prac firmom zewnętrznym.

Badania transformatorów wykonywane są za pomocą mobilnych laboratoriów bezpośrednio w miejscach, w których urządzenia pracują na sieci. Wyniki takiego badania wskazują między innymi na skalę zużycia transformatora, na stopień zużycia oleju oraz degradacji izolacji. Dzięki tej metodzie można przeciwdziałać większości usterek urządzeń. Odpowiednia diagnostyka minimalizuje liczbę awarii, a ponadto umożliwia optymalizację pracy transformatorów, co przekłada się na realne oszczędności.

- Takie podejście ma wymiar biznesowy, bo wykonywanie tych prac naszymi służbami jest tańsze niż zlecanie ich na zewnątrz. Roczne oszczędności, jakie prognozujemy, to ponad pół miliona złotych. Jednak równie ważna jest możliwość pozyskania szybkiej informacji, która przekłada się na optymalizację okresu użytkowania sieci – mówi Krzysztof Durkalec, wiceprezes zarządu ds. utrzymania sieci i logistyki w TAURON Dystrybucja.

Do walki z awariami

Zalety Mobilnych laboratoriów sprawiły, że po opracowaniu standaryzacji prac diagnostycznych w całej Grupie TAURON, badania z wykorzystaniem aparatury TAURON Dystrybucji będą wykonywane we wszystkich spółkach Grupy. Obecnie prace diagnostyczne są zaplanowane do przeprowadzenia przez pracowników dystrybucji na potrzeby i na urządzeniach należących do TAURON Wytwarzanie, TAURON Wydobycie oraz TAURON Ciepło.

- Uzyskane dane pozwalają zarządzać ryzykiem awarii urządzeń, poprzez powiązanie ich stanu technicznego z oceną ważności w systemie, przyspieszają decyzję w zakresie działań - naprawa lub modernizacja lub wymiana. Przekłada się to bezpośrednio na zmniejszenie wskaźnika awaryjności transformatorów poprzez wydłużenie ich bezawaryjnego okresu eksploatacji – wyjaśnia Krzysztof Durkalec.

Na specjalnie dostosowanych samochodach znajduje się ustandaryzowana aparatura pomiarowa

Jak działają mobilne laboratoria

Na specjalnie dostosowanych samochodach znajduje się ustandaryzowana aparatura pomiarowa, a całość prac odbywa się w oparciu o szczegółowe wytyczne techniczne, które określają między innymi sposób pobierania próbek oleju, warunki i metodykę przeprowadzania badań oraz zakres oceny i sposób interpretacji wyników.

Żeby mieć pewność, co do poprawności metody uzyskane wyniki były porównywane z wynikami firm zewnętrznych. Co ważne, przed wdrożeniem tego rozwiązania spółka dystrybucyjna realizowała planowe badania kompleksowe transformatorów w ok. 1/3 siłami własnymi, a pozostałą część systemem zleconym. Realizacja projektu umożliwiła rezygnację w 2019 roku ze zleceń zewnętrznych.

- W mobilnych laboratoriach wyeliminowana jest konieczność ręcznego przenoszenia otrzymanych wyników z aparatury do komputera. W samochodach zainstalowany jest system integrujący, który umożliwia wydruk gotowego protokołu z przeprowadzonego badania. Dodatkowo wyniki badań diagnostycznych eksportowane są w plikach do Zintegrowanego Systemu Diagnostyki Sieci. System ten jest obecnie bazą danych wszystkich badanych transformatorów – tłumaczy Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja.

W mobilnych laboratoriach wyeliminowana jest konieczność ręcznego przenoszenia otrzymanych wyników z aparatury do komputera

Obecnie Spółka dysponuje trzema takimi pojazdami (w oddziałach w Krakowie, Będzinie oraz Wrocławiu), co pozwala na sprawne poruszanie się laboratoriów po całym obsługiwanym terenie.

- Transformatory energetyczne w Polsce eksploatowane były przez wiele lat zgodnie z Zarządzeniem Ministra Górnictwa i Energetyki z 1969 r. Po jego uchyleniu powstała luka i większość przedsiębiorstw nadal prowadziło eksploatację transformatorów w oparciu o różne regulacje. Nad tym, jak je konkretnie i efektywnie w TAURON Dystrybucja wdrożyć, pracowali w kolejnych latach inżynierowie ze Spółki, w tym z krakowskiego Oddziału TAURON Dystrybucja. Jak widać bardzo skutecznie – podsumowuje Jacek Duniec, dyrektor Oddziału TAURON Dystrybucja w Krakowie.

Źródło: TAURON

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl