Komary celem ataków lasera - MICROSOFT - LASER - BILL GATES - MYHRVOLD - MALARIA - AFRYKA - KOMAR
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Komary celem ataków lasera
drukuj stronę
poleć znajomemu

Komary celem ataków lasera

Komary celem ataków lasera
fot. Intellectual Ventures

Nathan Mohrvold, były dyrektor ds. technicznych firmy Microsoft wraz ze sztabem naukowców pracuje nad laserem, który miałby służyć do walki z komarami przenoszącymi pasożyty odpowiedzialne za rozprzestrzenianie się malarii.

 Pomysł stworzenia takiego narzędzia wywodzi się z fundacji Billa i Melindy Gatesów, którzy szukają sposobu na zmniejszenie milionowych zgonów spowodowanych każdego roku przez malarię. Obecnie na świecie co 43 sekundy umiera na tą chorobę jedno dziecko.

Chociaż pierwsze prototypy były zbyt drogie do stosowania ich w krajach rozwijających się, to w najnowszej wersji "komarowy laser" jest połączony z powszechnie dostępnymi technologiami. Właściwie to badacze znaleźli wszystkie elementy konstrukcji lasera na e-Bayu. Zakupiono drukarki i projektory a obiektywy zmiennoogniskowe pozyskano z aparatów cyfrowych. Nowa wersja lasera może kosztować jedynie 50$ w zależności od wielkości.

Podczas prezentacji, Myhrvold uwolnił setki komarów ze szklanego zbiornika. Laser śledził ich ruchy i zestrzeliwał jeden po drugim wszystkie owady. Wydajność lasera to 50 do 100 komarów na sekundę.

Dodatkowo system rozpoznaje owady. Zabija tylko gryzące samice komarów, pomija motyle i inne owady. Ostatecznym celem projektu jest stworzenie ochronnego "ogrodzenia" domów, które byłoby alternatywą m.in. dla pestycydów.Źródło: physorg.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
~
Chcę cztery takie...
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl