Polscy specjaliści od energii jądrowej kształcą się we Francji - ENERGETYKA JĄDROWA - NAUKA - POLITECHNIKA WARSZAWSKA - PGE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polscy specjaliści od energii jądrowej kształcą się we Francji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polscy specjaliści od energii jądrowej kształcą się we Francji

Polscy specjaliści od energii jądrowej kształcą się we Francji
20 polskich naukowców, w tym trzech z Politechniki Warszawskiej, bierze udział w programie szkoleniowym francuskiego Komisariatu Energii Jądrowej (CEA). Program zakończy się prawdopodobnie jesienią br. Umowę z CEA w sprawie szkoleń podpisała w ubiegłym roku pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej, wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.

Trzech wykładowców z Politechniki Warszawskiej będzie po zakończeniu szkolenia kształcić studentów na uruchomionej już specjalności "energetyka jądrowa".

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Janusz Lewandowski z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, będący jednocześnie przewodniczącym społecznego zespołu doradców przy pełnomocniku rządu ds. energetyki jądrowej, program szkolenia składa się z trzech części. Do tej pory został zakończony tylko pierwszy etap.

"Pierwsza część polegała na zapoznaniu się z obiektami związanymi z energetyką jądrową we Francji. Drugi etap to szkolenie teoretyczne, które ma się rozpocząć po Świętach Wielkanocnych. Trzecia część może się rozpocząć po wakacjach, pod Paryżem, a będą nią trzymiesięczne staże w instytucjach związanych z energetyką jądrową we Francji" - wymienił Lewandowski. Jak wyjaśnił, w pierwszej części uczestnikami szkolenia zajmował się głównie francuski producent reaktorów - firma Areva.

Jak poinformował PAP resort gospodarki, w programie pierwszej, zakończonej już części szkolenia znalazły się zagadnienia takie jak: przechowywanie i przetwarzanie odpadów radioaktywnych, ochrona radiologiczna oraz badania jądrowe. Polscy naukowcy mieli też okazję spotkać się z przedstawicielami francuskich politechnik i uniwersytetów.

Prof. Lewandowski zaznaczył, że Politechnika Warszawska uruchomiła już dwa lata temu na wydziale energetyki specjalność - energetyka jądrowa. Pierwsi studenci spędzili rok (z półtorarocznych studiów drugiego stopnia) na wymianie w Królewskim Instytucie Technicznym w Szwecji. Nie wiadomo jednak, czy od lutego ruszy nowa grupa ze względu niską liczbę kandydatów. Jednak - jak zapewnia Lewandowski - chętni będą mogli uczyć się na tym kierunku indywidualnie.

Poza wyszkoloną we Francji trójką adiunktów w stopniu doktora z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, zajęcia dla studentów poprowadzą fizycy jądrowi. Lewandowski liczy też na wsparcie naukowców Instytutu Energii Atomowej w Świerku.

Komisariat Energii Atomowej powstał w 1945 roku. Jest państwową instytucją odpowiadającą za rozwój badań jądrowych. Zatrudnia ponad 15 tys. pracowników i dysponuje budżetem rzędu 3,3 mld euro rocznie.

Zgodnie z rządowym planem, pierwszy blok elektrowni jądrowej w Polsce ma być uruchomiony w 2020 roku. Do końca tego roku ma zostać przyjęty przez rząd Program dla polskiej energetyki jądrowej; w tym roku ma też ruszyć kampania informacyjna.

51 proc. udziałów w konsorcjum, które zajmie się budową i eksploatacją elektrowni ma posiadać Polska Grupa Energetyczna. Planuje ona budowę dwóch elektrowni jądrowych po 3 tys. MW mocy. Koszt budowy jednego megawata szacowany jest na ok. 3 mln euro. JZI

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
pytajnik
czyli będzie komu budować elektrownie:D w końcu...
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl