Japoński reaktor na neutronach prędkich zostanie powtórnie uruchomiony - ENERGETYKA JĄDROWA - JAPONIA - REAKTOR NA NEUTRONACH PRĘDKICH - MONJU - PRODUKCJA PALIWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Japoński reaktor na neutronach prędkich zostanie powtórnie uruchomiony
drukuj stronę
poleć znajomemu

Japoński reaktor na neutronach prędkich zostanie powtórnie uruchomiony

Japoński reaktor na neutronach prędkich zostanie powtórnie uruchomiony
fot. Nife / Wikimedia Commons
Japoński eksperymentalny reaktor na neutronach prędkich Monju jest - po trwającym 15 lat remoncie - w pełni gotowy do uruchomienia - poinformowała rządowa komisja ds. bezpieczeństwa obiektów atomowych. Media tokijskie podały, że Agencja Energetyki Atomowej zamierza przekazać reaktor do eksploatacji w marcu.

Reaktor Monju, o mocy 280 megawatów, został uruchomiony w pobliżu miasta Tsuruga (320 kilometrów od Tokio) w 1994 roku, jednakże już w grudniu 1995 r. z powodu wycieku sodu i pożaru został zatrzymany i poddany konserwacji.


Po sprawdzeniu wszystkich systemów reaktor ponownie przygotowano do uruchomienia, jednak decyzja o tym była wielokrotnie odkładana z powodu wykrywania różnych innych usterek. W 2008 roku, po napełnieniu systemu chłodzenia Monju sodem, zanotowano 10 fałszywych sygnałów alarmowych o złym funkcjonowaniu urządzeń. Uruchomienie odłożono prawie na rok, jednak usunięcie problemów wymagało dłuższego czasu.

W Japonii pokłada się wielkie nadzieje w reaktorach tego typu, wiążąc to z planami produkcji paliwa uranowo-plutonowego. Obecnie jest ono kupowane w Europie. Do 2050 roku Japonia zamierza zastąpić wszystkie 53 bloki elektrowni atomowych efektywniejszymi reaktorami na neutronach prędkich.

Jeszcze jeden reaktor na neutronach prędkich, o mocy 140 megawatów, pracuje w Ibaraki. Był on uruchomiony w 1977 roku i dwukrotnie od tego czasu modernizowany. Problemów z jego eksploatacją nie było. YY

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl