Dwie uczelnie włączyły się w rewitalizację terenów kopalni Mysłowice - STUDENCI - AGH - MYSŁOWICE - ASP - KOPALNIA - REWITALIZACJA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Dwie uczelnie włączyły się w rewitalizację terenów kopalni Mysłowice
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dwie uczelnie włączyły się w rewitalizację terenów kopalni Mysłowice

Dwie uczelnie włączyły się w rewitalizację terenów kopalni Mysłowice
Rektorzy Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa i Katowic oraz krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej podpisali porozumienie o współpracy przy rewitalizacji terenu po likwidowanej Kopalni Węgla Kamiennego "Mysłowice". Będzie to prawdopodobnie największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce, wzorowane na zakończonych sukcesem rewitalizacjach w niemieckim Zagłębiu Ruhry, Pas de Calais we Francji i belgijskim Bois-du Cazier w Walonii.

Studenci i wykładowcy AGH zajmą się techniczną stroną projektu, natomiast obydwie uczelnie artystyczne zadbają o to, aby opracowywana koncepcja zachowała lub też nadała nowy rys piękna poprzemysłowym terenom. Kopalnia "Mysłowice" ma 170 lat, wiele jej obiektów to zabytki.

"Zaprosimy w tę przestrzeń studentów, przedstawimy im problem, na pewno pojawią się świetne pomysły" - powiedział rektor ASP w Katowicach prof. Marian Oslislo.

"Prowadzenie projektów studialnych to dla nas wielka szansa. Jest to niezły poligon, tym bardziej, że zainteresowalibyśmy młodzież akademicką istotnymi problemami, to dobre przygotowanie do samodzielnej działalności i twórczości" - uznał profesor ASP w Krakowie Jacek Siwczyński.

"Uczelnie włączą się w przygotowanie projektu, a później będą mogły wykorzystać infrastrukturę dla własnych potrzeb - np. powołując wspólny obiekt artystyczno-uczelniany" - zaznaczył Paweł Dyl, prezes spółki Polskie Centrum Inwestycyjne, powołanej do realizacji przedsięwzięcia.

"Ponieważ kiedyś będzie to przestrzeń rekreacji, spędzania wolnego czasu, więc potencjał dydaktyczny uczelni także może być włączony w te działania. Nasze uczelnie mogłyby zaproponować programy edukacyjne dla mieszkańców w każdym wieku" - powiedział rektor krakowskiej ASP prof. Adam Wsiołkowski.

Położona w samym sercu Mysłowic kopalnia zakończy wydobycie za niecałe dwa lata. Już teraz wygasza swoją działalność. Pozostanie po niej 44 ha terenu, a wraz z przyległościami - 100 ha. W ubiegłym roku, w obawie przed chaotycznym i wyrywkowym zagospodarowaniem pokopalnianych terenów w Mysłowicach, zrodziła się inicjatywa kompleksowej rewitalizacji tego obszaru.

Do realizacji tego projektu powołano spółkę Polskie Centrum Inwestycyjne, której akcjonariuszem została gmina Mysłowice. Kluczowym parterem projektu został Katowicki Holding Węglowy S.A., który jest właścicielem kopalni.

"Nie chcemy kolejnej galerii handlowej" - wyjaśnił prezes Dyl podczas ceremonii podpisania porozumienia między kierowaną przezeń spółką a uczelniami. Projektowany obszar ma być nowoczesnym ośrodkiem aktywnego spędzania czasu, łączącym funkcje rekreacyjno-sportowe z artystycznymi, edukacyjnymi i komercyjnymi.

Na powierzchni i w pomieszczeniach kopalni zostanie utworzone m.in. muzeum, izba pamięci I Powstania Śląskiego, zaplanowano otwarcie galerii sztuki i przestrzeni wystawowych, powołanie centrum edukacyjnego z nowymi kierunkami studiów. W ramach centrum sportowo-rekreacyjnego przewidziano budowę hali narciarskiej, basenu, boiska, ścieżki rowerowej, placu zabaw. Będą hotele, restauracje, mieszkania, lofty, akademiki. Ale tereny te będą też miejscem pracy, bo przewidziano parki technologiczne i inkubatory przedsiębiorczości.

To przedsięwzięcie na wiele lat - nie kryją sygnatariusze porozumienia, podkreślając, że Zagłębie Ruhry rewitalizowano przez ok. 30 lat. Pierwsze konkretne działania zostaną podjęte jeszcze w tym roku: przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenu, inwentaryzację budynków pokopalnianych, złożenie wniosków o dotacje z UE, rozpoczęcie realizacji niektórych elementów centrum sportowo-rekreacyjnego oraz utworzenie muzeum i izby pamięci. CZO

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl