Prof. Szmytkowski: elektrownia jądrowa bezpieczniejsza niż węglowa - ENERGETYKA JĄDROWA - BEZPIECZEŃSTWO - POLITECHNIKA GDAŃSKA - POLSKA - ELEKTROWNIA ATOMOWA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Prof. Szmytkowski: elektrownia jądrowa bezpieczniejsza niż węglowa
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prof. Szmytkowski: elektrownia jądrowa bezpieczniejsza niż węglowa

Prof. Szmytkowski: elektrownia jądrowa bezpieczniejsza niż węglowa
fot. PhotoDu.de / Flickr
Prof. Czesław Szmytkowski z Politechniki Gdańskiej uważa, że elektrownia jądrowa jest bezpieczniejsza niż węglowa. Współcześnie budowane elektrownie jądrowe posiadają bowiem szereg systemów bezpieczeństwa działających niezależnie od człowieka.

Profesor Czesław Szmytkowski z Katedry Fizyki Atomowej i Luminescencji Politechniki Gdańskiej powiedział PAP, że najczęściej są to dwa albo nawet trzy niezależne systemy odpowiadające m.in. za ciśnienie, temperaturę, których człowiek nie może wyłączyć.

Podkreślił, że tlenek uranu, czyli paliwo wykorzystywane do produkcji energii, także jest bezpieczny. "Można go właściwie nosić w kieszeni" - dodał. Szmytkowski uważa, że taki blok, jaki miałby ewentualnie powstać w Żarnowcu, rocznie potrzebowałby do produkcji energii jeden kontener paliwa.

Fizyk przyznał, że bardzo radioaktywne są natomiast odpady. Jest ich dokładnie tyle samo, ile wykorzystano paliwa. Powiedział, że ze względu na ich niewielką ilość, zazwyczaj są one najpierw schładzane, a potem składowane w silosach na terenie elektrowni. Typowy silos-basen wystarczy na kilkanaście lat. Poinformował, że większość zużytego paliwa na świecie znajduje się na terenach elektrowni.

Według Szmytkowskiego, odpady są tak zabezpieczone, by nie przenikały do gleby i wód gruntowych. Także woda, w której zanurzone są odpady, częściowo pochłania promieniowanie.

Dodał, że centralna część elektrowni (reaktor) znajduje się pod płaszczem stalowym, nad którym są jeszcze dwa albo trzy kolejne płaszcze betonowo-żelbetowe.

Tłumacząc większe bezpieczeństwo elektrowni jądrowej w porównaniu do węglowej Szmytkowski wyjaśnił, że elektrownia węglowa potrzebuje ogromnych ilości surowca, a hałdy odpadów są także radioaktywne. "Proponuję wziąć licznik Geigera-Millera (mierzący promieniowanie jonizujące - PAP) i pójść na taką hałdę. On zaczyna wariować bo w ziemi, w pokładach węgla jest masa materiałów promieniotwórczych" - tłumaczył.

Na niekorzyść elektrowni węglowej przemawia - według fizyka - także krótszy niż w przypadku jądrowej okres jej eksploatacji. Węglowa pracuje ok. 30 lat, a najstarsza działająca atomowa pracuje już od ok. 40 lat. Szacuje się, że obecnie budowane będą mogły pracować przez 50-60 lat.

Szmytkowski jest zdania, że ewentualna budowa elektrowni w Żarnowcu nie zagrozi turystyce. "Ja bym na elektrowni jeszcze zarobił duże pieniądze. Proszę sobie wyobrazić, stoi pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, najpierw w budowie, potem w eksploatacji, niech jeżdżą tam wycieczki, powstają bary, hoteliki" - argumentował.

We wtorek resort gospodarki poinformował, że Żarnowiec wygrał ranking na lokalizację elektrowni jądrowej. Drugie miejsce zajął Klempicz, a trzecie - Kopań. Polska Grupa Energetyczna, inwestor elektrowni zapowiedział, że ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji dwóch pierwszych elektrowni zapadnie do końca roku.

PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3 tys. MW każda; koszt budowy jednego MW szacowany jest na 3 mln euro. Uruchomienie pierwszego bloku takiej elektrowni jest przewidywane - zgodnie z rządowym planem - w 2020 r.

PGE zapowiada wybór partnera do inwestycji oraz jej technologii do końca tego roku oraz pierwsze prace na placu budowy w 2014 roku. BIS

PAP - Nauka w Polsce
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Cichy
Czesiu jest geniuszem! ;-D
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl