Rozpoczyna się VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej - FESTIWAL NAUKI - DĄBROWA GÓRNICZA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Rozpoczyna się VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Rozpoczyna się VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej

Rozpoczyna się VI Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej
Samochody na prąd, informacje o życiu gwiazd, inteligencji emocjonalnej, lotniskach przyszłości, trening wyobraźni, myślące roboty i prywatne życie roślin - to tylko niektóre z atrakcji czekające na gości VI Festiwalu Nauki w Dąbrowie Górniczej. Impreza rozpoczyna się 22 marca i potrwa tydzień. W kwietniu w Cieszynie odbędzie się druga część Festiwalu.

Jednym z patronów medialnych imprezy jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej. Wśród organizatorów znalazły się m.in. Wyższa Szkoła Biznesu (WSB) i Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej.
"W tym roku planujemy zorganizować około 60 spotkań naukowych w różnorakiej formie. W ciągu 14 dni w Dąbrowie Górniczej i w Cieszynie będzie można wysłuchać ciekawych wykładów, wziąć udział w warsztatach i dyskusjach" - wyjaśnia rektor WSB, prof. Zdzisława Dacko-Pikiewicz.

Festiwal w Dąbrowie Górniczej rozpocznie debata panelowa pt. "Metropolia: od pomysłu do superpowiatu". Specjaliści zastanowią się czy mieszkańcy miast Górnego Śląska potrzebują jednej wspólnej metropolii i czym powinny się zająć jej władze: drogami i komunikacją, czy raczej rozwojem kultury i edukacji. Spróbują też odpowiedzieć na pytanie, czy opracowywana w Sejmie ustawa metropolitalna - która ma stworzyć superpowiat - odbierze część władzy prezydentom miast.

W spotkaniu wezmą udział socjolodzy i politycy m.in. Tomasz Pietrzykowski, prof. Marek S. Szczepański, Tomasz Tomczykiewicz, Marek Wójcik, prof. Jacek Wódz.

Jak zapowiadają organizatorzy, w tegorocznej edycji Festiwalu prelekcje wygłosi około 80 specjalistów z całej Polski m.in. socjologów, polityków, ekonomistów, psychologów, informatyków, plastyków i astronomów, m.in.: prof. Andrzej Chodyński, prof. Kazimierz Frieske, prof. Marek Grad, prof. Andrzej Grzywak, prof. Tadeusz Kaczorek, prof. Elżbieta Lorek, prof. Tomasz Nałęcz, prof. Marek Sitarz, prof. Jacek Wódz, prof. Kazimiera Wódz, dr Krzysztof Ziołkowski.

Pierwszego dnia Festiwalu młodzież będzie mogła skorzystać z warsztatów literackich w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Dąbrowie Górniczej pt. "Trening wyobraźni". Uczestnicy zajęć, które poprowadzi Agata Buchacz, sprawdzą, czy każdy może zostać pisarzem.

Dla entuzjastów astronomii przygotowano spotkanie dotyczące miejsca Układu Słonecznego w Drodze Mlecznej. Michał Biały ze Szkolnego Obserwatorium Astronomicznego w Zespole Szkół nr 1 w Dąbrowie Górniczej odpowie na wszystkie pytania dotyczące tego, czy mamy sąsiadów w kosmosie oraz jak przy pomocy gwiazd określić swoje położenie.

Podczas warsztatów, debat i pokazów będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące geologii, polityki, informatyki, biologii, pedagogiki czy ekonomii. Kilka spotkań będzie także poświęconych muzyce. W ramach Międzynarodowego Roku Chopinowskiego organizatorzy zaplanowali koncert "Młodzi grają Chopina", koncert Marka Dykty - wybitnego artysty jazzowego, a także Jednodniowy Klub Jazzowy, którego gwiazdą wieczoru będzie wokalista Ewa Uryga.

Tegoroczny Festiwal Nauki odbędzie się nie tylko na terenie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej i Urzędu Miejskiego, ale także w instytucjach partnerskich, m.in. w Muzeum Miejskim "Sztygarka", Młodzieżowym Ośrodku Pracy Twórczej, Centrum Sportu i Rekreacji, Szkolnym Obserwatorium Astronomicznym im. St. R. Brzostkiewicza, Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz Zespole Szkół Plastycznych.

Honorowy patronat nad Festiwalem Nauki objęły m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polska Akademia Nauk. Wszystkie zajęcia są ogólnodostępne i bezpłatne.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.wsb.edu.pl

***

Festiwal Nauki w Dąbrowie Górniczej odbywa się regularnie od 2005 roku. Ma promować i upowszechniać wśród mieszkańców Dąbrowy Górniczej i innych śląskich miast najważniejsze osiągnięcia naukowe i techniczne. Umożliwia zaprezentowanie dorobku i bieżącej działalności dąbrowskich instytucji naukowych, badawczych i kulturalnych. Jednak przede wszystkim ma integrować lokalną społeczność ze środowiskiem naukowym i badawczym i skupiać środowiska akademickie wokół ważnych problemów społecznych i etycznych nurtujących współczesny świat.

PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl