NREL opracował technologię producji zielonych diod - OŚWIETLENIE - DIODA - LED - ŚWIATŁO - ZIELONA DIODA - EDISON
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności NREL opracował technologię producji zielonych diod
drukuj stronę
poleć znajomemu

NREL opracował technologię producji zielonych diod

NREL opracował technologię producji zielonych diod

Naukowcy z NREL (Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnej) w USA opracowali technologię, dzięki której w sprytny sposób uzyskano efekt będący kombinacją zielonego i czerwonego światła. Może to otworzyć nowe drogi rozwoju oświetlenia opartego na technologii LED, w której do uzyskania białego światła niezbędne są 3 podstawowe kolory RGB - czerwony, zielony i niebieski.

Światło czerwone jest bardzo proste do uzyskania. Około 15 lat temu Japońscy naukowcy opracowali technologię uzyskania światła niebieskiego. Znane już technologie zapewniały proste metody pozyskiwania 2 z 3 podstawowych kolorów niezbędnych do uzyskania czystego białego światła. Problematyczne jak dotąd było uzyskanie czystego zielonego światła.

Obecnie dostępne diody (emitujące wizualnie światło białe) wykorzystują niebieskie światło przechodzące przez fosfor, dając w ten sposób efekt światła zielonego. Technika ta sprawdza się, ale powoduje duże straty wydajności.

Przez ostatnią dekadę naukowcy zajmujący się badaniami nad LED próbowali opracować pewną i skuteczną metodę uzyskiwania zielonego światła przy użyciu indu i azotku galu, niestety bezskutecznie. Wymusiło to zmianę podejścia i rozpoczącia poszukiwań w innym kierunku.

Problemem w tworzeniu zielonego światła z azotku galu i indu polegał na rozwarstwianiu i pękaniu indu. Problem ten rozwiązano przez zastosowanie dodatkowych warstw wypełniających luki, będące przyczyną rozwarstwiania.

Kolejnym krokiem przy produkcji oświetlenia opartego na LEDach jest wprowadzenie czwartego koloru, dzięki któremu białe światło byłoby jeszcze bielsze. NREL planuje skorzystanie z kolorów głębokiej czerwieni i "zielonej cytryny" w połączeniu z głęboką zielenią wykorzystującą azotek galu. Dałoby to najlepszy efekt światła białego, które bez problemu można by stosować w systemach oświetlenia.

physorg.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl