Ogłoszono laureatów konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie" - POLITECHNIKA GDAŃSKA - TECHNIKA MULTIMEDIALNA - HASŁAS - SYSTEM MONITOROWANIA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ogłoszono laureatów konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie"
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ogłoszono laureatów konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Ogłoszono laureatów konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie"

Znamy już laureatów konkursu "Cudze chwalicie, swego nie znacie - promocja osiągnięć nauki polskiej". Kapituła wybrała najlepsze prace naukowe w czterech różnych dziedzinach. Poza tym, w osobnym głosowaniu, internauci przyznali "Nagrody publiczności".

Nagrodę kapituły w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych zdobyła dr Bernardeta Lelonek za pracę obronioną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pt. "Badanie uzależnienia od grania hazardowego". Badania dr Lelonek objęły ponad 130 graczy automatów hazardowych. Na tej podstawie naukowiec sporządziła profil osoby uzależnionej od hazardu.

Dr hab. Tomasz Bączek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zwyciężył w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych pracą "Usprawnienie identyfikacji peptydów w proteomice z wykorzystaniem nowatorskich strategii analitycznych i bioinformatycznych". W swoich badaniach laureat zajmuje się proteomiką - nową dziedziną badań nad genomem. Jedną z możliwości takich badań jest porównywanie dużych fragmentów białek zdrowych i uszkodzonych, co może usprawnić wczesną diagnozę nowotworu.

"Synteza, charakteryzacja i zastosowanie magnetycznych hybrydowych nanomateriałów węglowych" - tak brzmi tytuł pracy dr. Michała Bystrzejewskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, nagrodzonej przez kapitułę konkursu w dziedzinie nauk ścisłych. Dr Bystrzejewski zajął się problematyką kapsułkowania nanocząstek supermagnetycznych, a więc zamykania ich w maleńkich osłonkach, które spowalniają korozję i zapewniają dłuższe zachowanie ich pierwotnych właściwości.

Na Politechnice Gdańskiej z kolei -pod kierunkiem prof. Andrzeja Czyżewskiego - powstała praca "Multimedialny system monitorowania hałasu", nagrodzona w obszarze nauk technicznych. System monitorowania hałasu ma pozwolić na dokładniejsze opracowanie map akustycznych i źródeł hałasu. Pierwsze stacje pomiarowe znajdują się już w kilku miastach Polski.

W skład kapituły wchodzili specjaliści danych dziedzin, po dwóch z każdego obszaru. Oceniając prace brali pod uwagę wartość naukową i oryginalność pracy, jej znaczenie dla rozwoju dyscypliny i budowania prestiżu nauki polskiej w świecie, spodziewaną użyteczność osiągnięcia, a w przypadku nauk technicznych - przydatność dla praktyki gospodarczej. Takie same kryteria miały kierować wyborami internatów.W głosowaniu publiczności mogli brać udział jedynie studenci, naukowcy oraz osoby zatrudnione w sektorze B+R.

W tym głosowaniu w obszarze nauk humanistycznych nagrodę zdobyła Małgorzata Paulus z Wydziału Nauk Społecznych na UAM za pracę "Uwarunkowania braku partnera życiowego w okresie wczesnej dorosłości", w której analizuje psychologiczne aspekty życia w pojedynkę.

Prof. Franciszek Burdan i dr hab. Justyna Szumiło z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zdobyli nagrodę publiczności w obszarze nauk przyrodniczych i medycznych za pracę "Toksyczność rozwojowa inhibitorów cyklooksygenazy". Niesteroidowe leki przeciwzapalne podawane są kobietom w ciąży, ale ich wpływ na rozwój płodu nie jest jeszcze dobrze poznany. Zdaniem naukowców, niektóre leki z tej grupy mogą być toksyczne dla płodu.

Prof. Adam Gadomski i prof. Zenon Pawlak z Instytutu Fizyki i Matematyki UTP w Bydgoszczy zostali przez publiczność docenieni w obszarze nauk ścisłych za pracę "Biotrybologiczne i molekularno-agregacyjne aspekty tarcia i smarowania w chrząstkach stawowych: model w konfrontacji z eksperymentem i zastosowaniem praktycznym". Praca ta ma na celu zrozumienie procesu smarowania stawów w organizmach i może pomóc w skuteczniejszym leczeniu niedomagań chrzęstno-stawowych.

W obszarze nauk technicznych internauci wyróżnili pracę dr. hab. Roberta Wójcika pt. "Odtwarzanie poziomych izolacji przeciwwilgociowych w przegrodach murowych metodą iniekcji termohermetycznej". Zespół Roberta Wójcika opracował metodę termicznego nasycania muru kompozytem wosków naftowych, które mają go zabezpieczyć przed wilgocią i wodą gruntową.

Nagrodą w konkursie będzie publikacja - w formie książki - osiągnięć naukowych wyróżnionych przez kapitułę oraz przez publiczność. Publikacja będzie dostępna również w internecie oraz promowana w spotach telewizyjnych.

Opisy 40 najlepszych projektów można znaleźć na stronie: http://www.topnauka.pl/.

PAP - Nauka w Polsce, Ludwika Tomala

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl