Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Student z Uniwersytetu w Kalifornii zaprojektował nowy koncentrator słoneczny
drukuj stronę
poleć znajomemu

Student z Uniwersytetu w Kalifornii zaprojektował nowy koncentrator słoneczny

Student z Uniwersytetu w Kalifornii zaprojektował nowy koncentrator słoneczny

James Karp, student elektrotechniki na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego zaprojektował nowy koncentrator promieni słonecznych, który ma być tańszy oraz będzie wymagał mniejszej ilości komór fotowoltaicznych niż popularne obecnie koncentratory. Po raz pierwszy wynalazek zaprezentowano w styczniu 2010 na łamach Optics Express.

15 kwietnia Karp wygrał swoim koncentratorem 2010 Rudee Research Expo Outstanding Poster Award na 29-tym corocznym Research Expo na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Inżynierowie stworzyli koncentratory o wysokiej wydajności, zawierające optykę skupiającą wiązki światła słonecznego setki razy, co w efekcie powoduje podwojenie mocy panelu słonecznego. Projekt Karpa ma szansę jeszcze ten wynik poprawić. Istniejące koncentratory używają zazwyczaj tablic z niezależnymi soczewkami skupiającymi światło na niezależne elementy fotowoltaiczne, które muszą być połączone przewodami elektrycznymi. W odróżnieniu od nich nowy słoneczny koncentrator zbiera promienie słoneczne poprzez tysiące małych soczewek "nadrukowanych" na zewnętrznej warstwie ogniwa. Wszystkie te soczewki łączą wiązkę światła w jeden "falowód", który następnie kierowany jest na pojedynczą komórką fotowoltaiczną.

Karp zbudował działający prototyp z dwoma tylko komponentami optycznymi. Urządzenie będzie w pełni zgodne z masową, niskokosztową produkcją.

Więcej informacji na: http://psilab.ucsd.edu/publications/%28journal_2010%29_karp_%28OptEx_slab_conc%29.pdf

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl