HTV-2 Falcon bije rekord prędkości - USA - REKORD - DARPA - MACH 20 - FALCON PROJECT - FALCON HTV-2 - SAMOLOT BEZZAŁOGOWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności HTV-2 Falcon bije rekord prędkości
drukuj stronę
poleć znajomemu

HTV-2 Falcon bije rekord prędkości

HTV-2 Falcon bije rekord prędkości

Bezzałogowy samolot hipersoniczny HTV-2 pobił w czasie pierwszego lotu rekord szybkości. Jak poinformowała Agencja Zaawansowanych Obronnych Projektów Badawczych Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych przed utratą kontroli osiągnął on prędkość Mach 20 (ok. 24000 km/h). 

HTV-2 Falcon docelowo projektowany jako maszyna silnikowa, obecnie testowany jest bez napędu, dla sprawdzenia jak zachowa się struktura kadłuba w czasie osiągania wielkich prędkości w wyższych warstwach atmosfery ziemskiej. Kadłub posiada konstrukcję przekładkową, w dużej części z kompozytu węglowego.

Testowy lot Falcona miał miejsce 27 kwietnia. Samolot został wyniesiony z bazy Vandenberg Air Force w Kalifornii przez rakietę Minotaur IV Lite w wysokie warstwy atmosfery i po odpaleniu dopalacza zaczął lot samodzielny. Po wykonaniu zaplanowanych manewrów nad Oceanem Spokojnym miał wylądować na atolu w archipelagu Wysp Marshalla, niedaleko Australii gdzie znajduje się amerykańska baza wojskowa, przebywając tym samym dystans 7730 km.

Według portalu technologicznego Daily Tech, lot wraz z manewrami miał trwać 30 minut i w pierwszych minutach lotu po osiągnięciu wysokich warstw atmosfery przebiegał normalnie. Do 9 minuty HTV-2 wykonywał zaplanowane manewry aż do zaplanowanego stadium lotu nurkowego. Jak powiedziała portalowi rzecznik DARPA, Joanna Jones w tym momencie kontrola lotu zanotowała że Falcon "osiągnął prędkość Mach 20", co jest rekordem świata szybkości maszyn atmosferycznych. W tym momencie zerwała się łączność z maszyną i więcej jej nie odzyskano.

Według portalu Defense News HTV-2 prawdopodobnie wpadł do Pacyfiku, nawet jeśli automatyczne systemy kontroli lotu spowodowały odzyskanie przez niego sterowności. Według Defense Industry Daily jest niemal niemożliwe odnalezienie go - obszar poszukiwań sięga kilku tysięcy kilometrów kwadratowych "co nie znaczy, że US Air Force nie próbuje go szukać" - konkluduje Daily Tech.

Poprzedni rekord szybkości należał do samolotu hipersonicznego X-43A (Hyper-X) należącego do NASA. Ten mały samolot, który miał być oficjalnie zmniejszonym projektem nowej generacji promów kosmicznych osiągnął w listopadzie 2004 szybkość Mach 10. MEJ

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl