Chińczycy rozwijają technologię komunikacji bezprzewodowej bazującą na diodach LED - LED - INTERNET - CHINY - ŚWIATŁO - FALE ELEKTROMAGNETYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Chińczycy rozwijają technologię komunikacji bezprzewodowej bazującą na diodach LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Chińczycy rozwijają technologię komunikacji bezprzewodowej bazującą na diodach LED

Chińczycy rozwijają technologię komunikacji bezprzewodowej bazującą na diodach LED
źródło: www.chinitech.com

Diody elektroluminescencyjne LED dokonały silnej inwazji w nasze codzienne życie. Znajdujemy je w elementach oświetleniowych, telewizorach i wielu innych urządzeniach. Rozwijanie technologii LED motywowane jest głównie czynnikiem oszczędzania energii, dlatego powstają coraz to nowsze adaptacje tej technologii. 

Ostatnie badania naukowców z Chińskiej Akademii Nauk dotyczą dostępu do internetu za pomocą diod LED. Efektem jest sytuacja, w której laptop znajdujący się w oświetlonym pomieszczeniu może zostać podłączony do internetu.

Nowa technologia została zaprezentowana na Shanghai World Expo. Aktualnie maksymalna przepustowość łącza to 2 Mbit/s jednak dalsze badania mają na celu zwiększenie wartości tego parametru.

Jak to działa? 

Profesor Duan Jinyuan z Chińskiej Akademii Nauk wyjaśnia, że światło emitowane przez diody LED różni się od tradycyjnego oświetlenia. Oprócz tego, że jest szczególnie ekonomiczne i wydajne, włączanie lub wyłączanie światła diody LED powoduje też modulację sygnału. Dzięki tej właściwości możliwe jest przekazywanie informacji. Szybkość włączania/wyłączania LED dochodzi do 2.000.000 razy na sekundę.

Jakie są korzyści z tej technologii i jej granice? 

Główną wadą wykorzystywanych dziś bezprzewodowej technologii są fale elektromagnetyczne, które mogą być niebezpieczne dla ludzkiego ciała i zakłócają pracę sprzętu elektronicznego znajdującego się w pobliżu. Natomiast diody LED nie wytwarzają fal radiowych. Jedyną wadą mogą być fizyczne bariery, jakie światło może napotkać na swojej drodze, np. ścianię. Jednak naukowcy rozwiązali ten problem tworząc przekaźniki LED, które transmitują sygnał LED bez strat.

Chińczycy podkreślają, że technologia LED ma ogromny potencjał w transmisji danych, ponieważ nie emituje fal niebezpiecznych dla środowiska. Naukowcy spodziewają się osiągnąć w najbliższej przyszłości kilka gigabitów na sekundę. Ze względu na potencjał tej technologii, również USA i Japonia rozpoczęły prace nad bezprzewodową transmisji danych przy wykorzystaniu diod LED.

chinitech.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
dziobas
'?' tu niema co rozumieć. To działa tak jak pilot od telewizora, on tez ma w środku diodę. Nawet już zrobiono sieci działające na tej zasadzie
http://pl.wikipedia.org/wiki/IrDA
Tylko oni zamiast podczerwieni chcą użyć innego światła. Jak se ustawisz odpowiednio lustra odbijające sygnał po całym domu to nie będziesz potrzebował żadnych przekaźników.;-)
No avatar
?
nie kumam tej technologii
No avatar
Chiny górą
Już niedługą będą potegą
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl