Fale radiowe alternatywnym źródłem energii - ENERGIA - FALE RADIOWE - OCHRONA - TEMPERATURA - CZUJNIK - MASZYNY BUDOWLANE - KASK - SMARTHAT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Fale radiowe alternatywnym źródłem energii
drukuj stronę
poleć znajomemu

Fale radiowe alternatywnym źródłem energii

Fale radiowe alternatywnym źródłem energii

Naukowcy z Duke University "zbierają" otaczające nas fale radiowe do zasilenia małego mikroprocesorowego urządzenia pochłaniającego małe ilości energii. Urządzenia takie jak sensory monitorujące krytyczne zmiany środowiskowe mogą być zasilane właśnie falami radiowymi.

Dr Matt Reynolds, asystent na Duke University, przewodzi wydziałowi elektryki i inżynierii komputerowej. Zademonstrował urządzenie niskiej mocy przymocowane do kasku ochronnego. Nazwano go "SmartHat" ponieważ urządzenie włącza dzwonek gdy człowiek noszący SmartHat zbliża się do pobliskich niebezpiecznych pojazdów i maszyn na placu budowy.

Fale radiowe są zbierane z transmiterów sieci bezprzewodowej zainstalowanych na buldożerach i koparkach, są one używane do lokalizowania maszyn. Czujnik w kasku jest używany do monitorowania kierunku i siły propagowanych fal radiowych i ostrzega pracownika noszącego kask gdy znajduje się zbyt blisko maszyn.

Opracowane przez Matta i jego kolegów urządzenie pobiera tak mało energii, że nie wymaga baterii aby mogło funkcjonować. Fale radiowe w środowisku pozwalają wytworzyć wystarczająco dużo mocy aby urządzenie mogło funkcjonować poprawnie.

Powercast jest firmą sprzedającą transmitery fal radiowych i odbiorniki, które wykorzystują fale radiowe do zasilania urządzeń charakteryzujących się niskim poborem mocy. Ostatnio producent zaprezentował odbiornik do ładowania baterii. 

Z powodu tego, że fale radiowe propagują się w wielu kierunkach, tracą szybko swoją energię, dlatego też technologia ta nie była nigdy kierunkiem, w którym upatrywano by rozwój technologii. Rozwój technologii krzemowych a szczególnie ograniczenie poboru mocy przez urządzenia pozwoli na wykorzystanie energii fal radiowych.

Badania prowadzone są w laboratoriach Intela,"zbieracz" fal radiowych pochłania wystarczająco dużo energii z nadajnika telewizyjnego ulokowanego w odległości około 2,5 mili (4 km) od laboratorium do zasilenia czujnika temperatury i wilgotności powietrza. Zebrane fale generują około 50μW mocy wystarczającej do zasilenia wielu czujników. Dla porównania zasilany energią słoneczną kalkulator pochłania zaledwie 5μW mocy.

PowerCast

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl