Najdłuższe i najmocniejsze na świecie połączenie energetyczne - CHINY - ABB - HVDC - WYSOKIE NAPIĘCIE - UHVDC - SUPERAUTOSTRADA - AUTOSTRADA ENERGETYCZNA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Najdłuższe i najmocniejsze na świecie połączenie energetyczne
drukuj stronę
poleć znajomemu

Najdłuższe i najmocniejsze na świecie połączenie energetyczne

Najdłuższe i najmocniejsze na świecie połączenie energetyczne
źródło: ABB

W Chinach rozpoczyna pracę pierwsza na świecie superautostrada energetyczna bardzo wysokiego napięcia.

ABB  wykonało kolejny milowy krok kończąc realizację projektu Xiangjiaba-Szanghaj, czyli pierwszego na świecie połączenia energetycznego zbudowanego w technologii UHVDC (przesył prądu stałego o ultra wysokim napięciu). ABB była głównym dostawcą technologii dla State Grid Corporation of China (SGCC – krajowy operator sieci w Chinach). Projekt został zrealizowany w ciągu 30 miesięcy, rok wcześniej niż przewidywał to harmonogram.

Połączenie energetyczne Xiangjiaba-Szanghaj UHVDC ±800 kV ma możliwość przesyłu aż 7 200 MW energii elektrycznej z elektrowni wodnej Xiangjiaba znajdującej się w południowo-zachodnich Chinach do Szanghaju, wiodącego w kraju centrum przemysłowego i ekonomicznego, znajdującego się około 2 000 kilometrów od elektrowni. Nowe połączenie energetyczne jest w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne około 24 milionów ludzi i jest wzorcowym rozwiązaniem w zakresie poziomów napięcia i zdolności przesyłu, wyprzedzając połączenie energetyczne Itaipu (600 kV) w Brazylii, również dostarczone przez ABB.

"Połączenie UHVDC 800 kV będzie odgrywać ważną rolę gwarantując Chinom dostęp do oddalonego źródła energii odnawialnej," mówi Zheng Baosen, wiceprezes SGCC. "Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z ABB i z lokalnymi chińskimi dostawcami podczas realizacji tego projektu, co dało możliwość ukończenia go w rekordowym czasie."

To połączenie energetyczne o dużych zdolnościach przesyłowych składa się z jednej linii napowietrznej i zajmuje mniej miejsca niż istniejący system energetyczny. Ponadto straty na przesyle nową linią kształtują się poniżej 7 procent, co wynosi znacząco mniej niż straty w istniejącym systemie 500 kV. Zaoszczędzona energia elektryczna stanowi ekwiwalent zapotrzebowania na prąd około miliona ludzi w Chinach.

"Połączenie Xiangjiaba-Szanghaj ustanawia nowy standard przesyłu energii elektrycznej o ultra wysokim napięciu i potwierdza pozycję globalnego lidera ABB w technologii HVDC," powiedział Peter Leupp, szef dywizji Systemów Energetyki w ABB. "Gratulujemy State Grid Corporation of China tego znaczącego osiągnięcia i wyrażamy uznanie dla doskonałej współpracy i wsparcia wszystkich naszych lokalnych partnerów."

W ramach części projektu "pod klucz", ABB była odpowiedzialna za zaprojektowanie całego systemu i dostawę głównych urządzeń. Zakres dostaw obejmował 28 przetworników transformatorowych wysokiego i ultra wysokiego napięcia, z których dziesięć zostało dostarczonych ze Szwecji a pozostałe wyprodukowane zostały przez lokalnych partnerów przy użyciu komponentów i technologii ABB. Innymi kluczowymi produktami, które znalazły się w zakresie dostaw były zawory tyrystorowe, aparatura rozdzielcza dla prądu stałego i przemiennego i nowo stworzony system sterowania DCC800 HVDC.

UHVDC to rozwinięcie technologii HVDC, którą ABB stworzyła i wprowadziła na rynek około 50 lat temu. Nowa technologia z zaawansowanym systemem sterowania to największy skok w zakresie zdolności przesyłowych i efektywności systemów transmisji energii elektrycznej wykonany w ostatnich dwóch dekadach. To rozwiązanie sprawdza się szczególnie w bardzo dużych krajach, takich jak Chiny, czy Indie, gdzie centra zużycia energii elektrycznej są często zlokalizowane w dużej odległości jej źródeł, także tych odnawialnych.

ABB

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl