Wydajne światła LED obarczone efektem 'droop' - OŚWIETLENIE LED - EFEKT DROOP - STRATY ENERGETYCZNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Wydajne światła LED obarczone efektem 'droop'
drukuj stronę
poleć znajomemu

Wydajne światła LED obarczone efektem 'droop'

Wydajne światła LED obarczone efektem 'droop'

Adaptacja przyjaznych środowisku systemów oświetleniowych opartych na diodach LED skutecznie jest hamowana przez efekt zwany jako 'droop'. Polega on na tym, że gdy z żarówki LED wyciągnąć chcemy maksimum możliwości, to dodawanie olbrzymich ilości energii do zasilenia powoduje niewielkie wzrosty wydajności emisji światła.

"Droop jest głównym problemem jaki należy rozwiązać aby otrzymać opłacalne kosztowo,  wysokiej wydajności diody LED." - mówi Deong Ju-Park z Instytutu Nauki i Technologii w Gwangju w Korei Poludniowej (GIST). Drop jest bardzo istotną wadą często blokującą implementacje LED w różnych aplikacjach życia codziennego.

"Technologia Led już jest w znacznym stopniu wykorzystywana np w telewizorach , telefonach komórkowych do podświetlania matryc. Przełamanie efektu droop spowoduje ponowny wzrost zainteresowania technologią i to w wielkiej skali." - kontynuuje Deong Ju-Park

Przyczyny droop nie są do końca znane, naukowcy próbują w różny sposób zapobiec jego skutkom, dlatego też Park z kolegami z GIST wraz z Samsungiem pracują nad pokonaniem negatywnych skutków poprzez niekonwencjonalny design urządzeń.

Standardowe LED mają nadwyżkę elektronów z jednej strony oraz nadwyżkę dziur po drugiej. Podłączając LED do obwodu elektrony i dziury są zmuszone do wędrówki w swoją stronę a w momencie spotkania uwalniana jest energia w postaci światła.

W diodach LED rekombinacje powodujące emisję światła mają swoje maksima na niskich poziomach energetycznych, rekordowy prototyp osiągnął 250 lumenów z 1 wata mocy. Podnosząc moc systemu do poziomu standardowo spotykanego w instalacjach domowych a tym samym zwiększenie prądu płynącego przez diody powoduje wraz z jego wzrastaniem większe straty emitowane w postaci ciepła a wydajność spada nawet poniżej 100 lumenów z 1 wata mocy.

www.newscientist.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl