Białko meduz posłuży do wytworzenia tańszych paneli słonecznych - OGNIWA FOTOWOLTAICZNE - OZE - ENERGIA SŁONECZNA - DWUTLENEK TYTANU - AEQUOREA VICTORIA - MEDUZA - BIAŁKO FLUORESCENCYJNE - GREEN FLUORESCENT PROTEIN - ZIELONE BIAŁKO FLUORYZUJĄCE - GFP - BIOLOGICZNE OGNIWA PALIWOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Białko meduz posłuży do wytworzenia tańszych paneli słonecznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Białko meduz posłuży do wytworzenia tańszych paneli słonecznych

Białko meduz posłuży do wytworzenia tańszych paneli słonecznych
fot. wikipedia.org

Naukowcy z Chalmers University of Technology w Gothenburgu (Szwecja) planują produkcję tanich paneli słonecznych z wykorzystaniem białek meduzy. Ogniwa fotowoltaiczne będą zbudowane w oparciu o zielone białko fluoryzujące (GFP, ang. Green Fluorescent Protein) meduzy Aequorea victoria.

Budowa ogniwa jest prosta: dwie aluminiowe elektrody z niewielką luką między nimi na podłożu krzemowym. Pomiędzy elektrody umieszczone jest białko GFP.

Podczas ekspozycji na promieniowanie UV białko GFP pochłania fotony do wytworzenia energii elektrycznej. Technologia jest podobna do produkcji energii za pomocą zwykłych ogniw krzemowych z tą różnicą, że do komórek GFP nie trzeba dodawać kosztownych komponentów, takich jak m.in. dwutlenek tytanu.

Ponadto wykorzystanie białek meduzy ma jeszcze jedną ważną zaletę: można ich używać do stworzenia biologicznych ogniw paliwowych, które do produkcji elektryczności nie potrzebują zewnętrznych źródeł światła. Dzięki temu do wytworzenia elektryczności naukowcy mogą wykorzystać światło emitowane z mieszaniny substancji chemicznych.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl