Prąd z liści na dachu - OZE - OGNIWA SŁONECZNE - NCSU - CHLOROFIL - ORLIN VELEV - NORTH CAROLINA STATE UNIVERSITY - SZTUCZNE LIŚCIE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Prąd z liści na dachu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Prąd z liści na dachu

Prąd z liści na dachu

Amerykańscy naukowcy stworzyli sztuczne liście, które pełniąc rolę ogniw słonecznych, produkują prąd. W dodatku są tańsze i bardziej przyjazne środowisku niż standardowo używane ogniwa słoneczne bazujące na silikonie. 

Urządzenie składa się z hydrożelu (żelu bazującego na wodzie), do którego wprowadzono cząsteczki wrażliwe na światło w postaci jonów DAS i [Ru(bpy)3]2+. W jednym z eksperymentów użyto do tego roślinnego chlorofilu.

W żelu umieszczono miedziane elektrody, pokryte materiałem węglowym np. nanorurkami węglowymi lub grafitem, które są tańsze od standardowych, platynowych.

Podobnie, jak dzieje się w naturze, gdy chlorofil w liściach jest pobudzany promieniami słonecznymi do syntezy cukrów, potrzebnych roślinie do życia, molekuły sztucznych liści pod wpływem światła słonecznego ulegają wzbudzeniu i produkują energię, czyli elektryczność - mówi prof. Orlin Velev z North Carolina State University.

Velev, który kieruje zespołem naukowców, ma nadzieję, że uda im się stworzyć sztuczne materiały naśladujące naturalne, których natura używa do produkcji energii ze Słońca. Obecnie pracują nad usprawnieniem swojego urządzenia by funkcjonowało jeszcze lepiej niż prawdziwy liść.

"Chcemy tak dostosować środowisko żelu i zanurzonych w nim cząsteczek wrażliwych na światło, by pracowały bardziej wydajnie" - zdradza naukowiec.

Naukowiec wyobraża sobie, że w przyszłości dachy domów mogłyby być pokryte cienkimi warstwami sztucznych liści, które produkowałyby elektryczność ze Słońca.

"Co prawda, na razie, nasze urządzenie ma małą wydajność i przed nami daleka droga by stało się używaną technologią, ale wierzymy, że idea inspirowanych naturą urządzeń do generowania elektryczności może w przyszłości być alternatywą dla dzisiejszych technologii baterii słonecznych" - twierdzi Velev.

W badaniu finansowanym przez the Air Force Research Laboratory i the U.S. Department of Energy uczestniczyli też naukowcy z: the Air Force Research Laboratory i Chung-Ang University w Korei. MN

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl