Droga do tanich, elastycznych paneli słonecznych - OCHRONA - PANELE SŁONECZNE - 3M - CIGS
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Droga do tanich, elastycznych paneli słonecznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Droga do tanich, elastycznych paneli słonecznych

Droga do tanich, elastycznych paneli słonecznych

Przez lata firmy zajmujące się energetyką słoneczną chciały oferować lekkie, elastyczne, tanie i proste w instalacji (np rozwijane na wielkich powierzchniach) panele fotowoltaiczne. Brakowało do tego dobrego, taniego substytutu szkła.

Firma 3M twierdzi, że udało się jej znaleźć rozwiązanie. Ostatnio zaprezentowała materiał, który jak twierdzą może konkurować ze szkłem pod kątem ochrony aktywnych materiałów w panelu słonecznym. Warstwa ochronna jest tak na prawdę materiałem wielowarstwowym zbudowanym głównie z polimerów fluoru. Materiał ma zastąpić szkło i chronić panel przed wpływem zewnętrznych czynników atmosferycznych, które mogą być "zabójcze" dla wrażliwych elementów aktywnych panelu słonecznego.

Użycie tworzyw sztucznych do ochrony paneli słonecznych nie jest nową ideą. Takie panele spotykamy w samochodach campingowych, gadżetach takich jak plecaki z wbudowaną ładowarką do telefony czy innych urządzeń mobilnych. Tworzywa sztuczne wykorzystane do ochrony wspominanych rzeczy nie są jednak wystarczająco odporne na ciągłe działanie warunków atmosferycznych z jakimi muszą się zmierzyć panele instalacji mocy rzędu kilo czy megawatów instalowanych na dachach budynków i na ziemi. 

Równocześnie kilka firm próbowało swoich sił w opracowaniu materiału nadającego się do zastąpienia szkła w aspekcie ochrony układu lecz jedynie firmie 3M udało się uzyskać materiał odpowiednio przystosowany do skutecznej ochrony i jednocześnie zapewniający odpowiednio wysoką jakość, która nie wpłynie negatywnie na ilość generowanej przez panel energii.

Panele zbudowane z materiałów półprzewodnikowych zawierających miedź, ind, gal  i selen (CIGS) są prawie dwukrotnie bardziej wydajne niż panele krzemowe, jednak są bardziej wrażliwe na wilgoć i wymagają lepszej ochrony.

Zaletą nowego materiału jest możliwość produkcji wielkich paneli na które warstwę ochronną po prostu można rozwinąć. Pomimo tego żę sam materiał nie będzie tańszy od szkła znacząco przyczyni się do obniżenia kosztów produkcji panelu ze względu na uproszczenie procesu produkcyjnego.

technologyreview.com

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl