Laserowa kamera pozwala na robienie zdjęć zza węgła - MIT - PROMIENIE-X - OBRAZ 3D - FEMTOLASER - FOTONY - RAMESH RASKAR - KAMERA LASEROWA - TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Laserowa kamera pozwala na robienie zdjęć zza węgła
drukuj stronę
poleć znajomemu

Laserowa kamera pozwala na robienie zdjęć zza węgła

Laserowa kamera pozwala na robienie zdjęć zza węgła
źródło: Ahmed Kirmani, MIT

Laserowa kamera może robić zdjęcia obiektów umieszczonych nawet za rogiem - poinformował serwis "BBC News - Technology". 

Prototypową kamerę wielkości pokoju opracowali specjaliści z Massachusetts Institute of Technology (MIT) z myślą o zastosowaniu jej w pracach poszukiwawczych, badaniu wnętrza ludzkiego ciała (endoskopii) oraz jako "zmysłu wzroku" dla robotów.

"To jak rentgenowski wzrok bez fal rentgenowskich "- mówi jeden z twórców kamery, prof. Ramesh Raskar. Urządzenie wykorzystuje trwający biliardowe części sekundy (femtosekundy) i bardzo silny błysk światła laserowego do oświetlenia obrazowanych obiektów.

Rejestrowane wkrótce po tym błysku, odbite i rozproszone światło pozwala odtworzyć nawet obraz obiektów, które z punktu widzenia kamery nie są bezpośrednio widoczne - jednak błyski z różnych punktów muszą być powtarzane kilkanaście razy. Nieco przypomina to tomografię komputerową, w której pacjent oświetlany jest promieniowaniem rentgenowskim z bardzo dużej liczby pozycji.

W odróżnieniu od zwykłego aparatu cyfrowego, nowa kamera nie tylko rejestruje intensywność padania i pozycję fotonów, ale też czas ich przybycia, co pozwala odtworzyć trójwymiarowy obraz. Na przykład w przypadku przyczajonego za rogiem napastnika światło odbija się i rozprasza, przy czym jego część wraca do kamery, niosąc informację o ukrytym zagrożeniu.

Femtosekundowe impulsy świetlne były dotąd wykorzystywane między innymi do obrazowania reakcji chemicznych w skali atomowej lub molekularnej, a metody użyte do rejestracji promieniowania - przy lotniczych zdjęciach obiektów dobrze zamaskowanych przez bujną roślinność. Bardzo szybka migawka odcina wówczas odbłyski od wierzchołków drzew, otwierając się później, by czujniki mogły zarejestrować słabe światło odbite od ukrytych pojazdów czy uzbrojenia.

Link do raportu MIT: "Femtosecond Transient Imaging" (pdf 6,54 MB)

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl