Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną - ENERGETYKA SŁONECZNA - MIT - MAGAZYNOWANIE ENERGII - FULWALENY DWURUTENOWE - RUTEN - PLATYNA - JEFFREY GROSSMAN - DEPARTAMENTU INŻYNIERII I INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną
drukuj stronę
poleć znajomemu

Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną

Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną
fot. Jeffrey Grossman

Molekuły fulwalenu dwurutenowego mogą przechowywać i uwalniać energię cieplną - ustalili badacze z Massachusetts Institute of Technology. 

Właściwości tych molekuł badali uczeni z Massachusetts Institute of Technology - Jeffrey Grossman i Varadharajan Srinivasan z Departamentu Inżynierii i Inżynierii Materiałowej w MIT, Yosuke Kanai z Lawrence Livermore National Laboratory, Steven Meier i Peter Vollhardt z University of California, w Berkeley. Wnioski publikuje pismo Angewandte Chemie.

Molekuły odkryto w 1996 roku. Po latach badań naukowcy doszli do wniosku, że fulwaleny dwurutenowe (ang. fulvalene diruthenium) mogą magazynować ciepło pozyskiwane z różnych źródeł energii.

Jednak głównym problemem ich wykorzystania jest to, że ruten jest pierwiastkiem rzadko występującym i kosztownym - informuje serwis EurekAlert. Nie posiada własnych minerałów, a zwykle występuje w rudzie platyny.

Specjaliści liczą jednak, że znajdą podobne związki chemiczne, ale częściej spotykane i mniej kosztowne niż ruten. To pozwoliłoby stworzyć baterię ciepła.

Kiedy molekuła fulwalenu dwurutenowego pobiera światło słoneczne, ulega strukturalnej transformacji. To powoduje, iż przechodzi do wyższego stanu energetycznego, w którym pozostaje stabilna. Wtedy przez pobudzenie małą dawką ciepła, bądź katalizatora, wraca do swojego oryginalnego rozmiaru, uwalniając ciepło.

Jak twierdzi prof. energetyki Jeffrey Grossman z MIT, jest jeszcze etap pośredni, w którym molekuła znajduje się w stanie pół stabilnym. Proces ten, jak zauważa Grossman, tworzy "ładowalną baterię cieplną", która może przechowywać i uwalniać ciepło pozyskiwane m.in. ze światła słonecznego. Jak twierdzi badacz, ciepło pozyskiwane z fulwalenów dwurutenowych ma temperaturę 200 st. C. Jest to wystarczająca ilość do ogrzania domu lub działania silnika wytwarzającego energię elektryczną.

"Sam proces ma wiele zalet, ale przechowuje ciepło w postaci paliwa. Jest to proces odwracalny i stabilny w perspektywie długookresowej. Można go stosować na żądanie, kiedy się chce. Paliwo wystawia się na Słońce, ładuje je, używa ciepła i znowu wystawia na Słońce dla powtórnego naładowania" - opisuje Grossman.

Jak uważa ekspert, następnym krokiem będzie przeszukanie bazy danych milionów molekuł, użycie symulacji i intuicji chemicznej w celu znalezienia molekuł wykazujących strukturalne podobieństwa do fulwalenów dwurutenowych.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl