Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć - OŚWIETLENIE - BEŁCHATÓW - SZKOŁA - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - DYNAMICZNE OŚWIETLENIE - PHILIPS LIGHTING - SCHOOLVISION
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć

Oświetlenie, które stymuluje uczniów w czasie zajęć

Inne światło rano, aby obudzić uczniów i inne w południe, kiedy najbardziej chce im się pracować. Oświetlenie może zmieniać się też w zależności od tego czy klasa pisze klasówkę lub pracuje w grupach. Technikum Energetyczne przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Bełchatowie bierze udział w programie Philips SchoolVision, dzięki któremu młodzież w czasie zajęć stymulowana jest oświetleniem. To pierwsza szkoła w Polsce, która ma taką możliwość.

Oświetleniem steruje nauczyciel za pomocą panelu dotykowego. Podczas pracy w grupach oświetlenie w klasie ustawione będzie w trybie "energia", w czasie kartkówki bardziej efektywną pracę zapewni tryb "skupienie", a po południu, kiedy młodzież jest już zmęczona, lepiej będzie wybrać jeszcze inny typ oświetlenia. Dużo zależy też od pory dnia, pogody i w ogóle usposobienia uczniów. 

- Badania przeprowadzone w Hamburgu wykazały, że uczniowie, którzy pracują przy tym oświetleniu, mają o wiele lepszą koncentrację - mówi Wojciech Kuc z Philipsa, który jest partnerem starostwa w realizacji programu SchoolVision. - Liczby mówią same za siebie. To o 45% mniej popełnionych błędów, szybkość czytania wzrasta o 35%, a nadpobudliwość uczniów zmniejsza się aż o 77%.

Sterowanie systemem sprowadza się do zmieniania (zależnie od okoliczności) dawki tzw. światła niebieskiego. Według naukowców, to właśnie ono ma decydujący wpływ na nasz nastrój. Na razie specjalista Philipsa uczył nauczycieli z popularnego energetyka, kiedy stosować poszczególne tryby oświetlenia. W przyszłym tygodniu uczniowie na własnej skórze będą mogli sprawdzić skuteczność SchoolVision.

- Zostaliśmy wybrani przez Philipsa do udziału w tym projekcie ze względu na współpracę sprzed dwóch lat, gdy w innej klasie montowaliśmy energooszczędne oświetlenie - mówi Krzysztof Borowski, rzecznik starostwa w Bełchatowie. Jeśli okaże się, że SchoolVision rzeczywiście działa, starostwo pomyśli o montażu systemu w kolejnych klasach.

Karta katalogowa SchoolVision

SchoolVision w holenderskiej szkole:

Źródło: Ewa Drzazga/naszemiasto.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl