Farnell element14   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności TAURON w indeksie WIG20
drukuj stronę
poleć znajomemu

TAURON w indeksie WIG20

TAURON w indeksie WIG20
fot. GPW
Po sesji 17 grudnia 2010 r. TAURON Polska Energia znalazł się w składzie indeksu dwudziestu największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Katowicka Grupa zajęła ósme miejsce w WIG20 i będzie miała w nim 4-proc. udział.
Wejście do WIG20 jest następstwem kwartalnej rewizji indeksów przeprowadzanej przez GPW w oparciu o dane po ostatniej sesji stycznia, kwietnia, lipca i października. Indeks WIG20 jest obliczany od 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z podstawowego rynku akcji.
- Wejście TAURONA do indeksu największych spółek jest zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz stanowi potwierdzenie silnej pozycji Grupy na rynku kapitałowym. Duże zainteresowanie TAURONEM wynika nie tylko z dobrych wyników finansowych, ale jest również efektem licznych spotkań z analitykami oraz zarządzającymi inwestorami. W tym roku odbyliśmy około 200 takich spotkań oraz uczestniczyliśmy w kilku konferencjach organizowanych przez instytucje rynku kapitałowego. Jestem przekonany, iż nasza obecność w indeksie WIG20 przyczyni się do jeszcze większego zainteresowania naszymi akcjami wśród inwestorów instytucjonalnym i indywidualnych – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu TAURON Polska Energia S.A.
Od lipca akcje TAURONA wchodzą w skład MSCI Poland Standard Index – indeksu, który, zwłaszcza dla inwestorów zagranicznych, jest punktem odniesienia przy budowaniu portfeli i podstawą podejmowania decyzji inwestycyjnych. W związku z wejściem katowickiej spółki do indeksu WIG20, Zarząd Giełdy postanowił wprowadzić do obrotu giełdowego kontrakty terminowe na akcje TAURON Polska Energia SA.
W listopadzie 2010 r. TAURON otrzymał od dziennikarzy „Pulsu Biznesu” tytuł spółki kwartału oraz znalazł się w pierwszej dziesiątce ulubionych spółek analityków. O przyznaniu wyróżnień zadecydowały dobre wyniki finansowe, wzrost kursu, liczne pozytywne rekomendacje analityków i zapowiedź awansu do indeksu WIG20. W trzecim kwartale zarówno zysk operacyjny, jak i zysk netto TAURONA były wyższe od średniej z oczekiwań analityków o kilkanaście procent. Po trzech kwartałach bieżącego roku Grupa osiągnęła ok. 11 mld zł przychodów ze sprzedaży, 2,16 mld zł EBITDA oraz 825 mln zysku netto, co jest wynikiem lepszym odpowiednio o 9 proc., 5 proc. i 6 proc. w porównaniu do rezultatów z analogicznego okresu 2009 roku. Dobre wyniki katowickiej firmy znalazły potwierdzenie w licznych rekomendacjach „kupuj” przyznanych spółce przez analityków krajowych i zagranicznych domów maklerskich.
Giełdowy debiut TAURONA miał miejsce 30 czerwca 2010 r., od tego dnia kurs akcji wzrósł z 5,13 zł do 6,79 zł, co oznacza wzrost o 32,4 proc. Wartość rynkowa Grupy wzrosła z 8 do 11,9 mld zł. W tym samym okresie indeks WIG wzrósł o 20,6 proc. a WIG 20 o 21,3 proc., co oznacza, iż akcje Taurona zachowywały się lepiej od rynku. W listopadzie średnia sesyjna wartość obrotów akcjami spółki wyniosła prawie 44 mln zł, zaś średnia liczba transakcji na sesję sięgnęła 2000.
Źródło: Tauron
follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl