Watykan liderem w dziedzinie energii odnawialnej - FOTOWOLTAIKA - OZE - ENERGIA SŁONECZNA - EV - EMISJA CO2 - WATYKAN - PV - SOLAR WORLD - PAPAMOBILE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Watykan liderem w dziedzinie energii odnawialnej
drukuj stronę
poleć znajomemu

Watykan liderem w dziedzinie energii odnawialnej

Watykan liderem w dziedzinie energii odnawialnej

Watykan, najmniejsze państwo na świecie, zostało nazwane również najbardziej przyjaznym środowisku. Dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii Stolica Apostolska w godzinach szczytu zużywa 200W energii słonecznej per capita - donosi Osservatore Romano. Dla porównania w Niemcy produkują 80W, a Włochy zaledwie 4W energii słonecznej na mieszkańca.

W 2008 roku na dachu Auli Pawła VI  zainstalowano 2400 ogniw fotowoltaicznych zasilających budynek oraz urządzenia chłodnicze w głównej stołówce. Instalacja została zasponsorowana, wykonana i zainstalowana przez niemiecką firmę Solar World. Obecnie zaspokaja około 20% zapotrzebowania energetycznego Watykanu. Solarne inwestycje świętego miasta opisuje wydana niedawno książka "Energia Słońca w Watykanie".

Według informacji Osservatore Romano watykańskie panele słoneczne pozwoliły do tej pory zaoszczędzić 89,84 ton ekwiwalentu ropy, a także ograniczają emisję CO2 o 305 ton rocznie.
Papież Benedykt XVI jest nazywany przez włoskie media "zielonym papieżem" ze względu na duży nacisk jaki kładzie na ochronę środowiska.

Na początku miesiąca pojawiły się informacje, że Stolica Apostolska chce zastąpić papamobile samochoddem zasilanym energią słoneczną. SolarWorld przyznaje, że prowadziła na ten temat rozmowy z Watykanem, jadnak przeszkodą okazał się sprzeciw ze strony służby bezpieczeństwa Watykanu. Uważa ona, że elektryczne apamobile przyśpieszałoby wolniej od pojazdu o tradycyjnym zasilaniu.

- Watykan chętnie przyjmie ekologiczne papamobile od innego producenta - powiedział kardynał Giovanni Lajolo, gubernator Państwa Watykańskiego.

Instalacja PV na dachu Auli Pawła VI

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (5)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Tomek
"Uważa ona, że elektryczne apamobile przyśpieszałoby wolniej od pojazdu o tradycyjnym zasilaniu."

A to co za absurd? Powszechnie wiadomo, ze elektryczne silniki maja szybsze przyspieszenie.
No avatar
Miki
Dominika, dobre pytanie. Aula wyglada jak GLOWA WEZA poniewaz Watykan ma mroczne tajemnice i nie jest instytucja za ktora sie podaje.
Ale... psst, to sekret.
No avatar
Dominika
A dlaczego ta Aula wyglada jak GLOWA WEZA? Z zewnatrz tak samo.
I dlaczego Watykan nigdy nie podal wyjasnienia, choc ludzie pytaja?
No avatar
norbert
@lukas: dokładnie, myśle że papież znalazłby na podobnej zasadzie inwestora w wiatraki w rzymie, bo dla firmy (tak jak tu dla solar world) to świetna promocja jej działalności

miliony wierny rocznie podziwiających instalacje + ekologiczny papież = setki klientów :)
No avatar
lukas
wow, tylko brac przyklad, mogliby jeszcze pomyslec o energii z elektorwni wiatrowej, tylko oby nie budowala im tego firma pokroju naszej Eko-energii z Szadka, oni doprowadzaja inwestorow do milionowych strat,a elektrwnia budowana na straych materialach nia dziala prawidlowo o ile w ogole dziala
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl