Potwierdzone finansowanie Centrum Czystych Technologii Węglowych - WĘGIEL - ENERGETYKA - EKOLOGIA - POIG - CZYSTE TECHNOLOGIE WĘGLOWE - EMISJA CO2 - KOMISJA EUROPEJSKA - GIG - HUGE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Potwierdzone finansowanie Centrum Czystych Technologii Węglowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Potwierdzone finansowanie Centrum Czystych Technologii Węglowych

Potwierdzone finansowanie Centrum Czystych Technologii Węglowych
fot. elektroonline.pl

Decyzję Komisji Europejskiej potwierdzającą finansowanie projektu Centrum Czystych Technologii Węglowych otrzymał współkoordynujący przedsięwzięcie Główny Instytut Górnictwa w Katowicach (GIG).

Centrum Czystych Technologii Węglowych to największy projekt inwestycyjny w zakresie infrastruktury badawczej w regionie. Dzięki niemu powstanie spójny kompleks badawczy obejmujący laboratoria GIG w Katowicach oraz partnera przedsięwzięcia - Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu, a także część technologiczną w Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie.

Jak poinformowała rzeczniczka Instytutu Sylwia Jarosławska-Sobór, uwzględniona w decyzji KE kwota unijnego wkładu finansowego w przedsięwzięcie wynosi prawie 35 mln euro. Cały projekt wart jest ok. 45 mln euro (ok. 162 mln zł), a wkład własny pokrywają środki budżetowe.

"Niecierpliwie czekaliśmy na tę decyzję. W Katowicach od zeszłego roku powstaje już nowy obiekt Głównego Instytutu Górnictwa, w którym znajdą się bardzo nowoczesne laboratoria. Ta infrastruktura badawcza będzie unikatowa - w Polsce powstanie wiodący europejski ośrodek badawczy, którego prace będą miały realne przełożenie na praktykę przemysłową i wpłyną na poprawę konkurencyjności naszej gospodarki" - podkreśliła rzeczniczka.

Prócz nowego trzypiętrowego budynku w Katowicach, rozwinięta będzie infrastruktura należącej do GIG Kopalni Doświadczalnej "Barbara" w Mikołowie, gdzie m.in. niedawno zakończono projekt badawczy zgazowania węgla HUGE. Niezależna od niego, projektowana dla "Barbary" nowatorska w skali międzynarodowej instalacja doświadczalna ma służyć opracowaniu technologii zgazowania węgla i biomasy dla zastosowań przemysłowych.

W Zabrzu natomiast, gdzie pod kątem bazy technologicznej przebudowywana jest część tamtejszego Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla, prowadzone będą m.in. badania nad technologiami tzw. oxyspalania, czyli spalania węgla w tlenie.

"Realizacja inwestycji umożliwi prowadzenie badań w różnej skali - od laboratoryjnych i wielkolaboratoryjnych, do badań w skali pilotażowej. Głównym celem projektu jest stworzenie infrastruktury naukowo-badawczej umożliwiającej prowadzenie badań w zakresie czystych technologii węglowych zmierzających do ograniczenia degradacji środowiska i zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego" - dodała Jarosławska-Sobór.

Program badawczy projektu obejmuje m.in.: rozpoznanie złóż węgla, kopalin towarzyszących i potencjału składowania dwutlenku węgla, przygotowanie węgla dla różnych technologii jej wykorzystania, wykorzystanie węgla i złóż kopalin towarzyszących, wykorzystanie paliw alternatywnych oraz minimalizacja skutków dla środowiska, w tym redukcja emisji CO2.

Naukowcy podkreślają, że rozwój czystych technologii węglowych będzie kluczowy dla korzystania z węgla w przyszłości. Chodzi o to, by jego spalanie nie powodowało emisji szkodzącego klimatowi dwutlenku węgla i nie pozostawiało odpadów. Węgiel powinien być też przetwarzany z większą sprawnością, na większą gamę produktów finalnych, w tym na gaz i paliwa ciekłe.

Realizacja projektu znajdującego się na liście projektów kluczowych Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka rozpoczęła się w październiku ub. roku. W Centrum Czystych Technologii Węglowych do końca 2013 r. powstać ma około 60 nowych specjalistycznych miejsc pracy. Centrum ma współpracować z naukowcami z wielu krajów świata. Będzie też kształcić kadry naukowe z innych ośrodków, studentów oraz przedstawicieli przemysłu.

PAP - Nauka

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl