Cyfrowe książki jak "kulturowy genom" - INTERNET - E-BOOK - HARVARD - BIBLIOTEKA CYFROWA - GOOGLE BOOKS - GOOGLE TRENDS - DIGITALIZACJA - ANALIZA TREŚCI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Cyfrowe książki jak "kulturowy genom"
drukuj stronę
poleć znajomemu

Cyfrowe książki jak "kulturowy genom"

Cyfrowe książki jak "kulturowy genom"

Zdigitalizowane miliony książek są tym dla nauk humanistycznych, czym badania genomu dla biologii i medycyny - piszą naukowcy w najnowszym "Science". Przez cztery lata prowadzili oni ilościowe badania korpusu ponad pięciu milionów książek. 

Od kilku lat na świecie coraz intensywniej digitalizuje się książki i artykuły. Przoduje w tym Google Books, która ma zamiar przenieść do internetu wielomilionowe zbiory światowych bibliotek.

W najnowszym numerze tygodnika "Science" naukowcy prezentują wyniki badań oparte na analizie słów zawartych w części książek opublikowanych dotąd w internecie. Poprzez obliczenie częstotliwości występowania pewnych słów na przestrzeni wieków, zespół usiłuje pokazać, jak wyglądały pewne trendy kulturowe. Czteroletni projekt prowadzony był przez naukowców z Harvard University przy udziale technologicznym i finansowym Google.

Naukowcy wzięli pod uwagę korpus tekstów zgromadzony w zbiorach Uniwersytetu Harwardzkiego, Google Books, Encyclopaedia Britannica i American Heritage Dictionary. W sumie około 5,2 mln książek z 500 mld słów. Około 72 proc. tekstów korpusu jest w języku angielskim, reszta to francuski, hiszpański, niemiecki, chiński, rosyjski i hebrajski.

Na jego podstawie okazało się, że co roku język angielski wzbogaca się o 8,5 tys. słów. Oznacza to, że pomiędzy rokiem 1950 a 2000 zasób słownictwa zwiększył się o 70 proc. Co ciekawe, wielu z tych słów nie ma w słownikach. "Oceniamy, że 52 proc. angielskiego zasobu słów to rodzaj leksykalnej +ciemnej materii+" - napisali naukowcy.

Dalsze analizy dowodzą, że z każdym rokiem maleje w korpusie tekstów liczba odniesień do przeszłości. Na przykład współcześni celebryci są młodsi i sławniejsi niż ich XIX-wieczni poprzednicy, ich sława za to trwa krócej. Celebryci urodzeni w 1950 r. osiągnęli sławę średnio w wieku 29 lat, natomiast urodzeni w 1900 r. - dopiero w wieku 43 lat. Za to innowacje z roku na rok rozprzestrzeniają się szybciej.

Z badań wynika również, że najsłynniejsi aktorzy zyskują sławę przeciętnie w wieku 30 lat, pisarze - 40, a politycy - 50.

Okazuje się, że kluczowe dla zrozumienia danej epoki może być nie tylko występowanie pewnych słów, ale też ich przemilczenie, jak w czasach totalitarnej propagandy. Dla przykładu, żydowski malarz Marc Chagall wymieniany był w korpusie niemieckich tekstów z lat 1936-1944 tylko raz, mimo że w tym czasie dużo częściej pojawia się w publikacjach angielskojęzycznych. Podobnie było w tym czasie z nazwiskiem Lwa Trockiego w Rosji, a obecnie w Chinach z nazwą Tiananmen.

Z uczonych najpopularniejszy w naszej kulturze pod względem częstotliwości występowania w tekstach jest Freud. Przebija Galileusza, Darwina i Einsteina.

To tylko niektóre z uzyskanych wyników. Naukowcy postulują utworzenie nowej dziedziny badań - kulturonomiki, na wzór genomiki, gdzie "kodem genetycznym" będą teksty stworzone przez ludzkość.

"Zainteresowanie podejściem ilościowym do nauk humanistycznych i społecznych datuje się na lata 50. XX w. - wyjaśnia Jean-Baptiste Michel z Harvard University. - Niestety, próby zastosowania metody ilościowej do badań kultury były hamowane przez brak odpowiednich danych. Mamy teraz olbrzymie zbiory danych, dostępne w sposób przyjazny dla każdego użytkownika".

Google ma zamiar wypuścić nową aplikację, która w sposób nieskomplikowany pomoże użytkownikowi zrobić to samo, co naukowcy: po wpisaniu słowa lub frazy będzie można śledzić, jak zmieniała się częstotliwość ich użycia przez ostatnie stulecia.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl