Dzięki światłu przewodnik został nadprzewodnikiem - LASER - ŚWIATŁO - PRZEWODNIK - ANDREA CAVALLERI - KABEL - NADPRZEWODNIK - SUPERCONDUCTOR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Dzięki światłu przewodnik został nadprzewodnikiem
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dzięki światłu przewodnik został nadprzewodnikiem

Dzięki światłu przewodnik został nadprzewodnikiem

100 lat po pierwszym zaobserwowaniu zjawiska nadprzewodnictwa w 1911 r. zespół badawczy z Oxfordu odkrył, że właściwości nadprzewodzące w materiale, który nadprzewodnikiem nie był, pojawiają się w nim dzięki zastosowaniu silnej wiązki światła lasera.

"Wykorzystaliśmy światło, aby zamienić zwykły kabel instalacyjny w nadprzewodnik" - mówi profesor Andrea Cavalleri z wydziału fizyki Uniwersytetu w Oxfordzie. "Doświadczenie było bardzo ekscytujące, lecz pojawia się pytanie: czy możemy podnieść temperaturę materiału do dowolnej wartości i zrobić z niego nadprzewodnik?"

Wykorzystany materiał jest blisko powiązany z superprzewodnikami bazującymi na tlenku miedzi, w którym ułożenie i zachwianie elektronów nie wykazuje właściwości nadprzewodzących.

Nadprzewodnictwo opisuje fenomen, gdzie prąd elektryczny ma możliwość transmisji w przewodniku przy zerowej rezystancji materiału - materiał jest idealnym przewodnikiem nie powodującym strat energii.

"Wykazaliśmy, że przewodnik i nadprzewodnik nie są aż tak bardzo różnymi stanami przewodnictwa w tych materiałach. Aby zaszło zjawisko nadprzewodnictwa wystarczy jedna milionowa sekundy (μs)" - mówi profesor Andrea Cavalleri.

Postęp w tej dziedzinie niezwłocznie otwiera nowe drogi skutecznej kontroli wymuszania nadprzewodnictwa w tej klasie materiałów. Materiały wykazujące właściwości nadprzewodzące zostały odkryte w 1986 r.

ox.ac.uk

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl