Jak wykorzystać światło do kontrolowania właściwości elektrycznych grafenu - BADANIA - NATIONAL PHYSICAL LABORATORY - GRAFEN - CZUJNIK - DETEKCJA - SENSOR - POLIMER - JOURNAL OF ADVANCED MATERIALS - WŁACIWOŚCI ELEKTRYCZNE GRAFENU - ŚWIATŁOCZUŁY MATERIAŁ
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Jak wykorzystać światło do kontrolowania właściwości elektrycznych grafenu
drukuj stronę
poleć znajomemu

Jak wykorzystać światło do kontrolowania właściwości elektrycznych grafenu

Jak wykorzystać światło do kontrolowania właściwości elektrycznych grafenu

Międzynarodowy zespół naukowców na czele z brytyjskim National Physical Laboratory (NPL) opublikował wyniki badań, pokazujące jak światło może być wykorzystane do kontrolowania elektrycznych właściwości grafenu. Odkrycia te są znaczącym krokiem naprzód w kierunku rozwoju wysoce wrażliwych urządzeń elektronicznych bazujących na grafenie.

Grafen jest wyjątkową dwuwymiarową strukturą składającą się z jednoatomowej warstwy atomów węgla. Jest najcieńszym materiałem dotychczas poznanym przez człowieka, a jednocześnie najmocniejszym i najbardziej rewolucyjnym jaki kiedykolwiek był testowany.

Posiada unikalne właściwości czyniące go bardzo atrakcyjnym materiałem do szerokiego zakresu aplikacji użytkowych od ogniw słonecznych i zaawansowanej elektroniki, częstotliwością pracy zostawiającą układy krzemowe daleko w tyle, po supersensory zdolne do wykrywania pojedynczych cząsteczek toksycznych gazów.

Grafen może pełnić rolę czujnika, ponieważ cała jego struktura jest wyeksponowana do otoczenia i reaguje z każdą cząsteczką jaka trafi na jego powierzchnię. Każda taka reakcja w charakterystyczny sposób zmienia właściwości elektryczne grafenu.

W raporcie naukowcy pokazują, że gdy grafen pokryty jest światłoczułym polimerem, jego unikalne elektryczne właściwości mogą być precyzyjnie kontrolowane dzięki światłu. Polimer dodatkowo chroni grafen przed uszkodzeniem.

Światłoczułe chipy bazujące na grafenie były już wcześniej wykorzystane przez NPL w ultra-precyzyjnych eksperymentach polegających na pomiarach kwantowej rezystancji elektrycznej.

Więcej informacji w raporcie naukowym Journal of Advanced Materials.

Źródło: National Physical Laboratory

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl