Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Hybrydowe generatory wspomogą wojsko i służby ratownicze
drukuj stronę
poleć znajomemu

Hybrydowe generatory wspomogą wojsko i służby ratownicze

Hybrydowe generatory wspomogą wojsko i służby ratownicze
źródło: Earl Energy

Przenośne hybrydowe zestawy energetyczne złożone z paneli słonecznych, wydajnych baterii litowo-jonowych i dieslowskiego generatora mogą zmniejszyć o 50-70% zapotrzebowanie na paliwo używane do wytwarzania energii np. w bazach wojskowych - poinformowały portale Technology Review i Departamentu Energii USA. 

Dla działań militarnych oraz akcji ratunkowych prowadzonych w terenie charakterystyczne są skokowe wzrosty zapotrzebowania na energię. Przy oświetleniu terenu i uruchomionym sprzęcie elektronicznym w czasie prac ratowniczych, np. po trzęsieniu ziemi czy w przy ochronie bazy wojskowej w gotowości bojowej zapotrzebowanie na moc może 4-5-krotnie przekroczyć moc wykorzystywaną czasie zwykłej pracy czy służby.

Dotychczas dostarczano wojsku i służbom ratowniczym generatory dużej mocy, mogące dostarczyć energii nawet przy najwyższym zapotrzebowaniu np. 18kW. Powodowało to, że w okresie zmniejszonego zapotrzebowania na moc, energia wytwarzana przez duży generator marnowała się. Tymczasem dostawa paliwa dieslowskiego do generatorów była tak kosztowna, że litr oleju napędowego dostarczony do bazy w Afganistanie lub Iraku był wart 5-8 dolarów.

Departament Energii i Departament Obrony USA postanowiły zaradzić temu marnotrawstwu. Jeszcze w 2010 roku zostały dostarczone do wysuniętej bazy US Marine Corps w Afganistanie dwa przenośne hybrydowe zestawy energetyczne skonstruowane przez naukowców z Departamentu Energii i inżynierów z firmy Earl Energy. Składały się one z dieslowskiego generatora o mocy 18 kW,. Zestawy były o 30 tys. dolarów droższe niż klasyczne generatory dieslowskie - kosztowały po około 110 tys. dolarów każdy, podczas kiedy cena generatorów wynosiła 80 tys. dolarów.

W skład hybrydowych zestawów dostarczonych dla wojsk stacjonujących w Afganistanie wchodzi generator 18 kW,  ogniwa litowo-jonowe o mocy 40kWh i trwałości 4000 cykli ładowania-rozładowania i panele słonecznych o mocy 10 kW.

Każdy zestaw wyposażony był w system komputerowy, regulujący pobór mocy. W momencie szczytowego zapotrzebowania pracowały generatory dieslowskie, dostarczając energii i zarazem ładując ogniwa litowo-jonowe. W czasie mniejszego zapotrzebowania obóz zasilany był z ogniw. W słoneczne dni ogniwa były doładowywane z paneli słonecznych, które dodatkowo mogły zasilać bazę.

Próby wykazały całkowitą sprawność zestawów i dłuższy ich okres użytkowania niż klasycznych generatorów - zamiast 24 godzin na dobę przez cały okres eksploatacji pracują one bowiem po 24 godziny przez 2-3 dni w tygodniu. W inne dni zasilanie pochodzi z ogniw lub paneli słonecznych, zaś generatory pracują do 3 godzin dziennie i to zwykle w okresie bezsłonecznym.

Jak twierdzi Departament Energii, podobne zestawy zostaną przygotowane dla amerykańskich służb ratowniczych. Przenośnymi zestawami energetycznymi zainteresowane są także organizacje międzynarodowe, w tym ONZ, która chciałby je wykorzystać w obozach dla uchodźców oraz w misjach pokojowych.

Prototyp generatora hybrydowego 10kW

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl