Nowe normy elektryczne i budowlane - INSTALACJE ELEKTRYCZNE - NORMY ELEKTRYCZNE - POLSKIE NORMY - BUDOWNICTWO - INSTALACJE NN - OCHRONA ODGROMOWA - ROZPORZĄDZENIE - WARUNKI TECHNICZNE - INSTALACJE ODGROMOWE - NORMY EUROPEJSKIE - PORAŻE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nowe normy elektryczne i budowlane
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nowe normy elektryczne i budowlane

Nowe normy elektryczne i budowlane
źródło: Wikimedia Commons

Od poniedziałku nowe budynki oraz wszelkie przeróbki będą musiały być projektowane z uwzględnieniem aktualnych Polskich Norm. W poniedziałek weszła w życie grudniowa nowelizacja rozporządzenia ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wprowadza ona zmiany w załączniku do rozporządzenia zawierającym wykaz Polskich Norm (PN) - czytamy w Rzeczpospolitej.

Część norm wymienionych w załączniku jest już przestarzała i wymagała uaktualnienia. Modyfikacje objęły kategorie norm, które dotyczyły ochrony odgromowej budynków, instalacji elektrycznych, a także obciążenia budynków wiatrem. Zastąpiły je bardziej nowoczesne normy europejskie (EN).

Największe zmiany zaszły w normie PN-E dotyczącej instalacji odgromowej. Zastąpiła ją wieloczęściowa Polska Norma PN-EN 62305 „Ochrona odgromowa".

- Stara PN wymieniała m.in. budynki, które należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. W nowej normie powołanej w rozporządzeniu  tego już nie ma. Teraz projektant musi ocenić ryzyko z tym związane. Wynik tej oceny będzie decydował nie tylko o potrzebie zastosowania środków ochrony, ale również o ich doborze w zależności od wymaganej skuteczności ochrony – powiedział cytowany przez Rzeczpospolitą Mirosław Giera z Ministerstwa Infrastruktury.

Nowa norma dla instalacji elektrycznych w budynku (tj. Polska Norma PN-HD 60364 „Instalacje elektryczne niskiego napięcia") kładzie natomiast nacisk na ochronę przed porażeniem elektrycznym.

- Zmiana pozytywnie wpłynie na  podniesienie bezpieczeństwa budynków, w szczególności w zakresie obciążeń wiatrem i zagrożeń skutkami wyładowań atmosferycznych – uważa Mirosław Giera.

Aktualizacja norm oznacza, że nowe budynki, a także wszelkie przeróbki w istniejących obiektach będą musiały być projektowane z uwzględnieniem nowych norm lub wnioskodawcy spotkają się z odmową pozwolenia na budowę.

Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy wniosek o pozwolenie na budowę (lub odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego) złożono przed wejściem w życie rozporządzenia. Wtedy mogą być zastosowane stare normy.

Źródło: Rzeczpospolita

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl