Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji - NAUKA - MIT - ROBOTYKA - SZTUCZNA INTELIGENCJA - BADANIA I ROZWÓJ - SIECI NEURONOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji

Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji

Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji - zgodzili się naukowcy, uczestnicy sympozjum Brains, Minds, and Machines, zorganizowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA. Przyczyną są wąskie zastosowania robotyki oraz brak badań podstawowych m.in. nad językiem - poinformował magazyn Technology Review.

Sympozjum Brains, Minds, and Machines odbywające się na MIT w dniach 4-5 maja poświęcone było najnowszym technologiom dziedzinie robotyki oraz tworzeniu i implementacji sztucznej inteligencji (AI).

Jak powiedział moderator odbywającej się na nim dyskusji, lingwista i psycholog poznawczy Steven Pinker, w robotyce i badaniach nad AI konieczny jest "powrót do korzeni i poszukiwanie raczej ciekawych możliwości, jakie można uzyskać niż wąskich zastosowań do konkretnych celów, jakie można wdrożyć do robotyki od zaraz".

Marvin Minsky, pionier zastosowania sieci neuronowych w latach 50. i jeden z twórców najważniejszych technologii w robotyce i sztucznej inteligencji, stwierdził iż największe postępy w tych dziedzinach miały miejsce w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, zaś od połowy lat 80. "coś zaczęło się psuć".

- Teraz studenci pasjonują się robotami grającymi w piłkę nożną, basketball czy tańczącymi. Ale nie są one przez to inteligentniejsze; dziwiono się, że nie było żadnych robotów, które można by posłać, aby załatwiły problem japońskich reaktorów. Tymczasem to właśnie jest miara regresu w dziedzinie robotyki - dodał Minsky.

Jak potwierdził Patrick Winston, dyrektor Artificial Intelligence Laboratory w MIT w latach 1972-1997, stagnacja ta jest spowodowana coraz większą specjalizacją w badaniach nad sztuczną inteligencją i robotyką jak np. prace tylko nad sieciami neuronowymi czy algorytmami genetycznymi i coraz węższymi wdrożeniami.

- Nikt nie rozmawia o fundamentalnych problemach, a wszyscy mówią o mechanice - jak coś zrobić, jak skonstruować żeby działało (...) nikt tylko nie pyta dlaczego i po co ma to być akurat taka konstrukcja, a nie inna - dodał Winston.

Stwierdził on, że ze stagnacji w dziedzinie badań i wdrożeń AI istnieje jednak wyjście - naukowcy muszą się skupić na opracowaniu katalogu cech, odróżniających człowieka od naczelnych i nawet od jego najbliższych kuzynów - neandertalczyków. Opracowanie takich cech unikalnych pozwoli na stworzenie modelu inteligencji ludzkiej. Jako jedną z takich cech Winston podał zdolność do kreacji i rozumienia historii opowiadanych za pomocą języków.

Jak zauważył Emilio Bizzi, założyciel McGovern Institute of Brain Research w MIT, badania nad AI już zaczynają iść torem zaproponowanym przez Winstona i w ciągu kilku lat należy spodziewać się nowych postępów w dziedzinie robotyki i AI. "Nad problemami tymi pracują laboratoria rozsiane po całym świecie, wdrażające roboty humanoidalne" - zauważył.

Jak jednak ostrzegli uczestniczący w sympozjum lingwiści - Noam Chomsky i Barbara Partee - dopiero zrozumienie języka będzie kluczem do stworzenia sztucznej inteligencji. Partee dodała, że "prawdziwa znajomość semantyki jest pierwszym stopniem do wszystkiego co nazywamy inteligencją". Chomsky porównał obecne badania w dziedzinie robotyki i AI do wysiłków uczonych, którzy studiują tańce pszczół i dokonują ich analizy statystycznej oraz symulacji, bez próby zrozumienia, dlaczego właściwie pszczoła zachowuje się w ten sposób.

Jak potwierdził Sydney Brenner, który wraz z Francis Crick odszyfrował kod DNA, zarówno badacze zajmujący się neuropsychologią jak i sztuczną inteligencją, koncentrują się na rzeczach powierzchownych, zaś nie realizują badań dotyczących kwestii podstawowych. Jego zdaniem najistotniejsze są obecnie badania podstawowe nad rozumieniem, postrzeganiem, językiem i "całym oprogramowaniem i systemem wysokiego poziomu składającym się na ludzką inteligencję, nie zaś nad składaniem wszystkiego na poziomie tranzystorów, jak się to robi dzisiaj".

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
h
ciekawe
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl