Li-Fi czyli jak przesyłać dane za pomocą diod LED
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Li-Fi czyli jak przesyłać dane za pomocą diod LED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Li-Fi czyli jak przesyłać dane za pomocą diod LED

Li-Fi czyli jak przesyłać dane za pomocą diod LED
fot. James Duncan Davidson/TED

Pomysł wykorzystania światła do przesyłania informacji znany jest już od ponad wieku, kiedy Alexander Graham Bell bezprzewodowo wysłał wiadomość w 1880 roku przy użyciu swojego wynalazku znanego jako Photophone. Od tamtej pory naukowcy na całym świecie dopracowują technologię Visible Light Communications - komunikacji za pomocą światła widzialnego jako nośnika danych. Jednak dopiero wykorzystanie diod LED okazało się na tyle precyzyjne, by tego typu rozwiązania były opłacalne i efektywne.

Akademickie i komercyjne zainteresowanie tą technologią wzrosło zwłaszcza w ostatnich latach, głównie ze względu na stale zwiększającą się liczbę urządzeń wykorzystujących komunikację bezprzewodową, w skutek czego sieci stają się coraz bardziej przeciążone, co wymusza poszukiwanie nowych rozwiązań.

Na konferencji TEDGlobal Harold Haas, profesor Uniwersytetu w Edynburgu, zaprezentował prototyp technologii nazwanej przez siebie "Li-Fi". Wykorzystał LED-ową żarówką do transmisji filmu prezentującego rozkwitające kwiaty. Udało mu się przy tym uzyskać prędkość przesyłu wynoszącą 10 Mb/s, zapowiada jednak, że do końca roku zwiększy ją do 100 Mb.

Taka technologia może być przydatna w miejscach, gdzie fale radiowe mogą być niebezpieczne, jak na przykład w samolotach. Może się także przydać w domach, zwłaszcza, że nie jest to drogie rozwiązanie - Haas twierdzi, że prototyp kosztował go zaledwie kilka dolarów. W szerszym zastosowaniu może być jednak problematyczne - światło nie przenika przez ściany (co może się jednak okazać zaletą np. w biurach), w dodatku ewentualna transmisja mogłaby być zakłócana przez inne jego źródła.

Niemniej, przesyłanie informacji światłem jest tym, nad czym pracuje obecnie wielu naukowców na całym świecie. W poprzednim roku Siemens ogłosił, że udało mu się osiągnąć w takim wypadku prędkość 500 Mb/s na pięciometrowym dystansie, a IBM stara się w ten sposób rozwiązać komunikację między układami scalonymi.

Źródło: New York Times, Gazeta

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl